Kto zničil Gorbačovovo dielo

Michail Gorbačov (1931-2022). Foto: TASR/AP Michail Gorbačov (1931-2022). Foto: TASR/AP

Kto zničil Gorbačovovo dielo

Prezidentka Čaputová povedala, že Gorbačov veril v lepšie Rusko, ako je to dnešné. Povedal by som, že on nielen veril, ale že k tomu lepšiemu Rusku patril. A najmä neveril takým ako Čaputová, ktorí kritizujú Putinovu vojnu, ale podporujú všetko, čo k tej vojne vedie.

Michail Gorbačov (1931-2022). Foto: TASR/AP

Koncom roku 1991 prestali zvoniť v Kremli telefóny. Bolo to neklamné znamenie, že Kremeľ prestal byť mocenským centrom. Na úplne inom mieste totiž hlavy troch zväzových republík Sovietskeho zväzu, a síce Rus Jeľcin, Bielorus Šuškevič a Ukrajinec Kravčuk rozhodli, že Sovietsky zväz prestáva existovať. 

Pán Kremľa, prezident Sovietskeho zväzu Michail Sergejevič Gorbačov pochopil, že už nie je prezidentom ničoho, rezignoval a odišiel z politiky do dejín.

Ten muž urobil, čo nečakal nikto

Kto bol Michail Sergejevič Gorbačov? Stručne povedané, bol to politik, ktorý urobil to, čo nik na celej zemeguli nepredpokladal a nečakal. Gorbačov naštartoval proces, ktorý vyústil do pádu komunizmu v Európe.

Sprvoti sa zdalo, že v roku 1985 sa jeho nástupom do najmocnejšej funkcie existujúcej v komunistickom štáte, a síce do funkcie generálneho tajomníka komunistickej strany, nemení nič, len miesto osemdesiatnikov prišiel päťdesiatnik. Postupne sme však neveriacky zisťovali, že Gorbačov robí čosi naozaj veľké. A bolo to veľké. Bol to koniec neľudského totalitného systému a príchod slobody.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Vladimír Palko
Ďalšie články