Stopy (paranoje) vedú do Albánska

Lana Sator (Svetlana Timofejevová). Foto: FB/Lana Sator Lana Sator

Stopy (paranoje) vedú do Albánska

Dňa 20. augusta zadržali v Albánsku skupinu troch ľudí, dvoch Rusov a Ukrajinca v zbrojnej továrni v meste Gramš. Jeden z nich napadol albánskych vojakov akýmsi sprejom. Teraz sú zadržaní a obvinení z toho, že vykonávali špionáž pre Rusko. Jeden z nich sa vraj aj priznal, mal pracovať pre FSB. Odvtedy sme sa v prípade dozvedeli množstvo faktov bez toho, aby bolo jasnejšie, o čo ide.

Lana Sator (Svetlana Timofejevová). Foto: FB/Lana Sator

Najznámejšia zo zadržaných, Svetlana Timofejevová, ktorá ako fotografka používa meno Lana Sator, má v odbore svoje meno. Už v roku 2012 si jej fotografie z ruskej továrne Energomaš našli cestu do svetových médií. V roku 2020 mohli fanúšikovia vojenskej techniky vidieť jej fotografie bizarného sovietskeho lietadla Ekranoplan, jediného svojho druhu, odpočívajúceho na brehu Kaspického mora. Zverejnil ich aj Američanmi financovaný web Rádia Slobodná Európa/Sloboda. Dá sa povedať, že je celebritou vo svojom odbore, ktorému sa hovorí anglickou skratkou urbex (urban exploration).

Prieskumníci sa svojou cestou do Albánska netajili, priebežne ju dokumentovali na svojich instagramových účtoch až do dňa zadržania. Z nich je tiež zrejmé, že Sator nebola v Albánsku fotiť prvýkrát. Táto krajina, ktorá je z čias svojej šialenej komunistickej minulosti posiata nespočetným množstvom bunkrov a vojenských inštalácií, je pre fanúšikov urbexu magnetom.

Nevyjasnené okolnosti

Všetky opisy sa zhodujú na tom, že jeden z výletníkov sa v priestore továrne stretol s albánskymi vojakmi a ostatných dvoch zadržali mimo jej priestoru – to uvádza tlačová správa albánskeho ministerstva obrany. Ale už tu sa zjavne niečo stratilo v preklade. Podľa niektorých médií Rus napadol vojakov slzným sprejom, podľa iných „paralyzujúcim sprejom“, „nervovým sprejom“, „neuroparalytickou látkou“ či „látkami“, alebo dokonca „chemickou zbraňou“. Medzi bežne predávaným kasermi, ktoré vraj urbexoví prieskumníci niekedy nosia so sebou na obranu proti strážnym psom, a chemickou zbraňou je široké pole. Jedna americká správa dokonca hovorí o „neoparalyzujúcom spreji“ a tu už si mal aj autor mal uvedomiť, že vôbec nevie, o čom hovorí.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Ďalšie články