Svet bez práce, ale plný rečí

Ilustračné foto: Pexels.com pexels-fauxels-3183183

Svet bez práce, ale plný rečí

„Namiesto toho, aby ľudia páchali samovraždu, chodia do práce.“ Ale protagonista románu Korektúra od Thomasa Bernharda samovraždu nakoniec spácha. Tak prácne sa snažil vychytať všetky chyby v jednom svojom traktáte, až si uvedomil, že najlepšie bude, keď sa odhodlá ku korektúre najneskoršie.

Ilustračné foto: Pexels.com

Citát môže pobúriť cynizmom, ale najskôr provokuje len svojou nevkusnosťou. Koniec koncov Bernhard bol Rakúšan. A jeho knihy sú okrem iného proti rakúskej absencii vkusu. Ale úplne výstredný ten výrok nie je. Prežitie, nielen to fyzické, ale aj duševné a duchovné, sa spája s prácou.

Odtiaľ sa začala šíriť povera, od začiatku nie práve presvedčivá, že práca je posledným západným náboženstvom. Niežeby to bolo úplne nezmyselné: práca ponúka zmysel, poriadok, identitu. Je napokon výrečné, že sa v čase „po smrti Boha“ o prácu opreli všetky moderné ideológie, od komunizmu po kapitalizmus. Podľa zamerania daných mysliteľov či ideológov potom čítame, že práca vytvára spoločenský poriadok, prípadne svojou prácnosťou človeka kultivuje v čase, keď náboženské verzie kultivácie nie sú ktovieako presvedčivé.

Od výroby k službám

Tým sme pri jadre problému. Práca v 20. storočí a ešte viac v 21. storočí, nevyniká prácnosťou. Iste sa aj dnes hocikto plahočí, ale už to nie je vypovedajúci obraz doby. Zo štatistického hľadiska je modelovým pracovníkom bankár, poisťovák, terapeut, poradca všetkého druhu. Počas druhej polovice 20. storočia sa ťažisko pracovného trhu v západných ekonomikách posunulo do sektora služieb. V Nemecku tvorí terciárny sektor 70-percentný podiel na pracovnej sile, v Českej republike predstavoval vlani 61 percent.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Tereza Matějčková
Súmrak kresťanstva. Západ už spriada príbehy podľa pohanských vzorov

Súmrak kresťanstva. Západ už spriada príbehy podľa pohanských vzorov

Pretože západ nie je východ, fascinácia koncami a katastrofami neprekvapuje. Zrejme patrí k západnej tradícii, že sa knihy o samovraždách civilizácie, jej degenerácii či vyhasnutí stávajú bestsellermi. V istom zmysle tkvie koniec aj v motte súčasného európskeho predsedníctva. „Európa ako úloha“ je odkaz na prednášku, v ktorej sa Václav Havel zamýšľa nad tým, čo to znamená, že Európa, ktorá je odvodená od akkadského slova ereb pre súmrak, má koniec vo svojom základe. Vraj to svedčí o náchylnosti na reflexiu i účtovanie.
Ďalšie články