Vinnetou? Ako sa multikultúrne Nemecko vysporadúva s Karlom Mayom

Z filmu Vinnetou. Foto: FB/Bilder für Fans 39396428_2082251628759325_3339020421881135104_n

Vinnetou? Ako sa multikultúrne Nemecko vysporadúva s Karlom Mayom

Ďakujeme vám za vašu kritiku. Vaša spätná väzba nám dala najavo, že vydávaním titulov s Vinnetouom môžeme urážať city ľudí. To nikdy nebolo naším cieľom a je to nezlučiteľné s naším poslaním. Výslovne sa za to ospravedlňujeme.

Z filmu Vinnetou. Foto: FB/Bilder für Fans

Tak si vo vyhlásení zo 14. augusta nasypalo popol na hlavu nemecké nakladateľstvo Ravensburger, ktoré vydalo dva diely knižky pre mládež Mladý náčelník Vinnetou, ktorá mala sprevádzať rovnomenný detský film, práve premiérovaný v nemeckých kinách. Knižku však nenapísal Karl May, takže ani snímka nie je podľa jeho predlohy, ide o deriváty mayovskej či vinnetouovskej tematiky.

Na projekt sa znášala kritika už dlho pred premiérou z teraz už ľahko predstaviteľných dôvodov alebo zámienok. Jednoducho, ako si (bieli) Nemci dovoľujú točiť filmy, v ktorých herci, ktorí nie sú Indiánmi, hrajú postavy, ktorým sa hovorí Indiáni. Film je pritom nepochybne k Indiánom samým maximálne ústretový, ale o to už nejde.

Ako napísala v januári blogerka Hadija Harunu-Oelkerová: „Od filmu možno očakávať rasistické klišé, vrátane historicko-revizionistickej romantizácie kolonizácie a súvisiacej genocídy.“ V tomto predbežnom, ale pritom aj definitívnom súde bolo už všetko. Snímka, z pohľadu „normálnych ľudí“ pravdepodobne úplne nevinná a neškodná, sa potom predsa len začala premietať, paľba však zosilnela, pričom možno predpokladať, že kritici film ani nevideli a knižky (či ich May napísal, alebo nenapísal) nečítali.

To obvykle pri takomto druhu kritiky (teda kritiky zásadovej) nie je nutné, vlastne ani žiaduce, ide totiž o princíp, a ten je dôležitejší ako konkrétne dielo – či dielko. Knižky, ktoré vydavateľstvo pripravilo, sa teda stiahli a vydavateľstvo sa ospravedlnilo, že mohlo „urážať city ľudí“.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články