Keď vyschli čerpacie stanice

Ilustračné foto: Pexels.com pexels-pixabay-210063

Keď vyschli čerpacie stanice

V sobotu 6. októbra 1973 sa početné egyptské a sýrske vojská prevalili cez izraelské hranice na Sinaji a v Golanoch, čím sa začala vojna. Bol práve veľký židovský sviatok Jom kipur, Deň zmierenia, podľa ktorého sa tento konflikt dodnes volá.

Ilustračné foto: Pexels.com

Hoci útočníci nemali na svojej strane totálny moment prekvapenia – posledných niekoľko hodín pred vypuknutím bojov už v generálnom štábe izraelských ozbrojených síl prebiehala intenzívna príprava na obranu –, bezpečnostné služby židovského štátu zaspali natoľko, že Izrael nebol na vojnu dostatočne pripravený. Znamenalo to vážnu hrozbu porážky, ktorá by znamenala koniec štátu ako takého a azda aj vyvraždenie izraelských civilistov.

Izrael nakoniec katastrofu prežil a dokázal prejsť aj do protiútoku, ale k prežitiu mu výrazne pomohla vojenská pomoc od Spojených štátov amerických, ktoré začali leteckým mostom dodávať ohrozenému štátu stovky a tisíce ton materiálu a zbraní. (Až do tej doby nepatrili vzťahy medzi USA a Izraelom k najsilnejším, tradičným vojenským spojencom Izraela bolo Francúzsko.)

To pochopiteľne vyvolalo hnev zvyšku arabského sveta, ktorý bol vtedy oveľa viac prestúpený myšlienkou solidarity s Palestínčanmi ako dnes a tiež oveľa viac ochotný pre túto vec podniknúť konkrétne kroky. Odpoveďou Arabov bolo ropné embargo voči všetkým, ktorí podporujú Izrael, ďalej všeobecné zvýšenie cien a zníženie ťažby ropy, odhlasované kartelom OPEC. To malo, z pohľadu producentov ropy riešiť aj iný problém: klesajúcu hodnotu dolára, ktorý sa nedávno odpútal od zlatého štandardu, a teda aj znižujúce sa tržby.

Merané dnešnými štandardmi nebol cenový skok príliš vysoký. Cena jedného barelu ropy vzrástla počas roka zhruba z troch na dvanásť dolárov. Pre svet 70. rokov to však predstavovalo šok.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Marian Kechlibar
Ďalšie články