Milovali kráľovnú, pretože dokázala nehovoriť o sebe

Rakva kráľovnej Alžbety II. vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall. Foto: TASR/AP Rakva kráľovnej Alžbety II. vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall. Foto: TASR/AP

Milovali kráľovnú, pretože dokázala nehovoriť o sebe

Britská demokracia je na prvý pohľad zvláštna. Veď nemajú ani písanú ústavu. Hlavou štátu je osoba, ktorá sa do funkcie dostala len vďaka tomu, že sa narodila v určitej rodine a podľa pravidiel nástupníctva, aké sa neuplatňujú v žiadnej známej sfére verejného života. Súčasťou inštitúcie monarchie sú funkcie s bizarnými titulmi, ako kráľovský maštaľník alebo princ waleský či vojvoda z Edinburghu, pričom spomínané osoby nič nespája s Walesom alebo s Edinburghom.

Rakva kráľovnej Alžbety II. vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall. Foto: TASR/AP

Prečo teda mnoho republík vytvára ústavnú funkciu, ktorá sa tej kráľovskej podobá? Jej nositeľ nemá veľkú reálnu moc, jeho rola vystupuje do popredia počas štátnych sviatkov, žije si na republikánske pomery v značnom luxuse a po skončení funkčného obdobia dostáva apanáž.

Len ich musíme nejako voliť. Ako to vyzerá, keď sa nevolí? „Dnes popoludní na Balmorale pokojne zomrela kráľovná,“ oznámila kráľovská rodina 8. septembra na Twitteri. „Kráľ a kráľovná manželka zostanú dnes večer na Balmorale a zajtra sa vrátia do Londýna.“ Také jednoduché je to. Vedeli, kto je kráľ, ešte skôr, než vedeli, ako sa bude volať. Nemusia to vymýšľať. My sme si vymysleli, že prezidenta bude voliť parlament, a nepáčilo sa nám to, potom sme vymysleli, že ho budeme voliť priamo, a zase sa nám to nepáči.

Vo vyspelejších demokraciách ho volia s menšími kontroverziami. Ale aj im sa potom stane, že musia čítať titulky ako V Putinovi som sa mýlil, hovorí skrúšený nemecký prezident. Kráľovnej sa to stať nemôže, pretože neriadila politiku vlády voči Rusku ako Steinmeier a čo si myslela o Putinovi, nikto nevie.

Keď ľuďom zakážete uctievať kráľa, budú uctievať iných

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Ďalšie články