Zatkli vývojára ethereového mixéra. Začína sa vojna proti open source?

Ethereum. Zdroj: Pixabay.com cryptocurrency-gb6e5c3c94_1920

Zatkli vývojára ethereového mixéra. Začína sa vojna proti open source?

Začiatkom augusta zatkli v Amsterdame Alexeya Pertseva, dvadsaťdeväťročného autora projektu Tornado Cash. Ide o takzvaný kryptomenový mixér, ktorý na sieti Ethereum umožňuje používateľom zvýšiť úroveň transakčného súkromia.

Ethereum. Zdroj: Pixabay.com

Pertseva zatkli krátko po tom, ako americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) umiestnil Tornado Cash na zoznam sankcionovaných entít. Na tomto zozname boli doteraz iba fyzické a právnické osoby. Ide teda o prvý prípad, keď sa na sankčnom zozname vyskytol voľne prístupný počítačový program. Tornado Cash je takzvaný smart contract, autonómny kód fungujúci na ethereovom blockchaine, s ktorým môžu používatelia ľubovoľne interagovať.

Pertsev je obvinený zo „zakrývania“ finančných tokov z trestnej činnosti a uľahčovania prania špinavých peňazí, ďalšie detaily o jeho prípade zatiaľ nie sú známe. Je možné, že nebol zatknutý za vývoj open source kódu, ale za skutočnú kriminálnu aktivitu. Časový súlad medzi umiestnením jeho projektu na sankčný zoznam a Pertsevovým zatknutím sa ale nezdá byť náhodný. Pracujme teda s variantom, že Perstev je vskutku perzekvovaný za vývoj softvéru.

Alexey Pertsev. Foto: Wikimedia

Crypto war v Spojených štátoch

Nejde o prvý pokus o prenasledovanie vývojárov slobodného softvéru. V 90. rokoch bola v Spojených štátoch takzvaná crypto war, ktorá nemala nič spoločné s kryptomenami, ale s kryptografiou. Silnú kryptografiu, teda šifrovanie, ktoré odolá pokusom o prelomenie, vtedy americká vláda definovala ako chránenú technológiu. Jej vývoz do zahraničia sa považoval za zločin.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Josef Tětek
Ďalšie články