Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Čečenskí vojaci Ramzana Kadyrova. Foto: TASR/AP Čečenskí vojaci Ramzana Kadyrova. Foto: TASR/AP

Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Podľa legendy lýdsky kráľ Kroisos požiadal delfskú veštkyňu o radu, či má zaútočiť na Perziu. Orákulum odpovedalo, že ak Kroisos pôjde do vojny, „zničí veľkú ríšu“. Čo sa tiež stalo. Kroisos zaútočil, bol porazený a jeho kráľovstvo sa rozpadlo. Tento príbeh sa teraz možno preháňa hlavou Vladimirovi Putinovi. Nie je vylúčené, že Rusko stretne rovnaký osud ako Lýdiu.

Čečenskí vojaci Ramzana Kadyrova. Foto: TASR/AP


Veštiť rozpad Ruskej federácie je, samozrejme, veľmi predčasné. Aj keď vojnu prehrá, nemusí to ohroziť jeho územnú celistvosť. V istom zmysle sa ale ruská ríša už začala rozpadať, totiž tá jej neformálna časť.

Prvý, kto sa vymanil z ruského vplyvu, bol Kazachstan. Jeho prezident Kasym-Žomart Tokajev odsúdil ruskú inváziu, odmietol uznať separatistické republiky, odmietol od Putina prijať Rád Alexandra Nevského a dokonca poslal na Ukrajinu humanitárnu pomoc. Rusi zúria a považujú Tokajeva za nevďačníka. Myslia si totiž, že mu v januári zachránili krk, keď poslali do krajiny vojakov, ktorí pomohli potlačiť protivládne nepokoje.

Konflikty v regióne

Okrem toho hrozí, že vypuknú ďalšie dve vojny. Prvým je konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom. V roku 2020 Azerbajdžan porazil Arménsko v druhej vojne o Náhorný Karabach. Prímerie vyrokované Ruskom a garantované ruskými jednotkami zabránilo Azerbajdžanu vyhnať Arménov z Karabachu úplne. V polovici septembra zase vypukli ozbrojené strety medzi oboma krajinami, ktoré si vyžiadali až desiatky mŕtvych. Po dvoch dňoch sa podarilo vyrokovať neisté prímerie.

Podobné strety, ktoré si tiež vyžiadali desiatky mŕtvych, vypukli aj medzi Tadžikistanom a Kirgizskom. Po troch dňoch bojov sa znovu uzatvorilo vrtkavé a porušované prímerie.

Všetky tri udalosti majú rovnakú príčinu, totiž stiahnutie sa Ruska. Moskva bola tým, kto strážil, aby sa bývalé sovietske republiky správali slušne a zamrznuté konflikty zase nerozmrzli. Nerobila to čisto z altruistických dôvodov, rola vrchného rozhodcu v postsovietskom priestore jej dávala moc a prestíž. So zapojením svojej armády na Ukrajine už nemá silu ovplyvňovať dianie v Ázii. Navyše jednotlivé bývalé sovietske republiky sa prestávajú Kremľa báť. Nie je náhodou, že sa šarvátky začali práve v čase, keď sa uskutočňovala úspešná ukrajinská protiofenzíva.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články