Poliaci majú pravdu, ale…

Poľský vojak drží štátnu vlajku. Foto: TASR/AP Deò armády v Po¾sku

Poliaci majú pravdu, ale…

Po druhej svetovej vojne nebolo takej zničenej, usúženej a rozbitej krajiny, ako bolo Poľsko. Respektíve ten štát, ktorý novo vznikol v strednej Európe, a to v podobe, na ktorú sa nikto Poliakov nepýtal. Poľsko bolo, ako je známe, posunuté na západ, pričom prišlo o historické územia na východe, zatiaľ čo mu na úkor porazeného Nemecka boli „darované“ územia, ktoré boli po stáročia nemecké.

Poľský vojak drží štátnu vlajku. Foto: TASR/AP

Poľsko sa stalo sovietskym satelitom a poľská tragédia pokračovala aj po roku 1945, pričom človek musí vždy skloniť hlavu pred tým národom, ktorý naozaj nikdy „nekľakol na kolená“, ale pri všetkých nepriaznivých okolnostiach vybudoval povojnové Poľsko, ktoré nakoniec zo seba striaslo aj jarmo komunizmu, do ktorého ho zapriahol Stalin.

Na začiatku poľskej tragédie bolo však hitlerovské Nemecko, jeho zákerné prepadnutie v septembri 1939, roky tyranského a rasistického režimu, devastácia miest a obcí, lúpeže, vraždenie elít aj obyčajných ľudí, genocída židovského obyvateľstva, ktorá mala epicentrum práve v Poľsku. Nemci sa k Poliakom správali s mimoriadnou krutosťou, pričom sa netajili svojím úmyslom ich buď vyvraždiť, alebo zotročiť a zraziť na roveň bezprávnych otrokov, helótov. Hrdinský boj Poliakov nebol porovnateľný so žiadnym iným odporom v Európe, aj preto, že išlo naozaj o samu existenciu toho národa.

Akt spravodlivosti

To všetko je skutočnosť a človek na to nesmie zabúdať. A napriek tomu aj človek, ktorý má k Poliakom ten najúprimnejší citový vzťah, trochu trnie alebo je v rozpakoch z úmyslu súčasnej poľskej vlády požadovať od Nemecka skoro osemdesiat rokov po vojne reparácie v rádoch biliónov eur. Zrejme najväčšie reparácie, aké kedy nejaký štát po inom požadoval.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články