7 dní v kocke: S vojnou sa to zvrháva. Na všetkých štyroch stranách

Vladimir Putin. Foto: archív Snímka obrazovky 2022-09-22 o 18.55.03

7 dní v kocke: S vojnou sa to zvrháva. Na všetkých štyroch stranách

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš komentuje hlavné témy týždňa. Dnes o nebezpečnom stupňovaní vojny, o rizikách pre budúcnosť Európy, o čudných plánoch na lockdown v školách a o novej očkovacej sezóne, ktorá konečne pôsobí triezvo.

Vladimir Putin. Foto: archív

1. Ruská a americká paradigma

Rusko pristúpilo k mimoriadne vážnemu kroku. Prvýkrát od druhej svetovej vojny mobilizuje vojenské zálohy. Súbežne s tým sa chystá cez referendá anektovať východoukrajinské územia. A hrozí použitím jadrových zbraní. Putin túto hrozbu vo svojom prejave neadresoval len Ukrajine, ale nepriamo aj západným krajinám s jadrovým arzenálom, ktorý je – podľa jeho slov – namierený na Rusko.

Na opačnej strane navyšuje bank aj Ukrajina. Spolu s krajinami NATO plánuje budovať „robustnú armádu“ a masívne rozširovať zálohy. Brannú povinnosť v rámci bojových záloh armády a domobrany majú mať všetci dospelí Ukrajinci.

A nakoniec silu demonštruje aj kľúčový spojenec Ukrajiny a dominantná veľmoc v pozadí konflitku – Spojené štáty. Rozširujú kapacity na výcvik ukrajinských vojakov v Európe a na ich vyzbrojovanie. A s EÚ pripravujú ďalšie balíky sankcií.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Dag Daniš
Ďalšie články