Sankcie v Sýrii, Sýrčania v Európe

Sýrčania oslavujú víťazstvo Bašára Asdada vo voľbách. Ilustračné foto: TASR/AP Sýrčania oslavujú víťazstvo Bašára Asdada vo voľbách. Ilustračné foto: TASR/AP

Sankcie v Sýrii, Sýrčania v Európe

V posledných týždňoch sa v Európe znovu objavujú živé pripomienky toho, že neďaleko od Európy je jedna rozvrátená krajina, v ktorej život hraničí s peklom. Volá sa Sýria.

Sýrčania oslavujú víťazstvo Bašára Asdada vo voľbách. Ilustračné foto: TASR/AP

Od leta aj na českých hraniciach zaznamenáva polícia relatívne vysoký prírastok migrantov, za posledného štvrť roka ich zadržala desaťtisíc. Najviac medzi nimi bolo Sýrčanov, tí väčšinou putujú ďalej do Európy. V týchto hodinách sa v Turecku, teda zatiaľ ďaleko, údajne sformovali desiatky tisíc Sýrčanov do karavany svetla, s ktorou chcú prejsť pešo do Grécka (a ďalej do Európy).

Niektorí títo ľudia žijú mimo Sýrie už roky, niektorí sa v Turecku ocitli neskôr. Prevládajúci európsky výklad ich považuje za uvedomelých odporcov a obete brutálneho režimu Bašára Asada. Ten sa v roku 2011, na rozdiel od niektorých svojich kolegov diktátorov, rebélii postavil a aj za cenu ohromného krviprelievania sa udržal pri moci. A svoju skupinu alavitov uchránil pred pohromami, ktorých sa táto náboženská skupina obávala zo strany sunnitských vzbúrencov. Ale čo, keď nemalú časť týchto ľudí vyháňa zo Sýrie skôr bieda? Režim v skutočnosti vyhlásil pre navrátilcov už niekoľko amnestií.

Sýria je už jedenásť rokov v režime sankcií zo strany Spojených štátov, EÚ či niekoľkých ďalších západných krajín typu Austrálie, ale tiež arabských sunnitských diktatúr. V roku arabskej jari, a ešte nejakú chvíľu potom, sa mohlo zdať, že v tomto štáte existuje nejaká možnosť na nastolenie demokratickejšieho (nie tolerantnejšieho!) usporiadania. Ale to sa po ruskej pomoci prezidentovi Asadovi na jeseň 2015 zmenilo.

Prezident a jeho režim svoju vojnu vyhrali, vojnu proti Asadovi dnes vedú vlastne už len najtvrdší džihádisti, ľudia s rodokmeňom, alebo aspoň ideológiou al-Kájdy. (Dnešný poradca pre národnú bezpečnosť u prezidenta Joea Bidena, Jake Sullivan, v depeši ministerke zahraničia Hillary Clintonovej, z 30. októbra 2015, doslova píše: „AQ is on our side in Syria.“)

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články