Zdieľanie digitálneho umenia. Instagram spúšťa podporu nezameniteľných tokenov

Dávid Stancel
Digitálne vytvorený obraz. Foto: Wikimedia/Théâtre_D’opéra_Spatial

Zdieľanie digitálneho umenia. Instagram spúšťa podporu nezameniteľných tokenov

Digitálne vytvorený obraz. Foto: Wikimedia/Théâtre_D’opéra_Spatial

Kryptomeny a digitálne aktíva postavené na technológií blockchain aj napriek neľahkej situácií na trhu aj naďalej vzbudzujú obrovský záujem zo strany investorov naprieč všetkými kontinentami. Špecifickú pozornosť na seba najmä počas minulého roka upútali takzvané nezameniteľné tokeny (Non-Fungible Tokens – NFTs), ktorých popularita rástla raketovým tempom.

Nezameniteľné tokeny (NFTs) sú určitým druhom digitálnych dátových informácií uložených na blockchaine, v prípade ktorých platí, že každá dátová jednotka reprezentuje individuálnu a jedinečnú digitálnu položku. Neplatí to napríklad v prípade kryptomien bitcoin či ethereum, kde je možné jeden bitcoin či éter zameniť za iný bez toho, aby to nejakým spôsobom ovplyvnilo ich vlastníkov.

Aj keď spoločností, ktoré v priebehu posledných mesiacov vstúpili do priestoru NFTs je hneď niekoľko, asi najvýznamnejším aktérom uplynulých mesiacov vo svete nezameniteľných tokenov je Instagram. Začiatkom augusta oznámila jedna z najväčších sociálnych sietí na svete novinky týkajúce sa expanzie v oblasti NFTs, ktoré umožnia umelcom, zberateľom a inštitúciám prezentovať svoje digitálne umenie priamo v aplikácii Instagram.

Dávid Stancel
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]