Na Ukrajine už bojuje aj poslanec ruskej Štátnej dumy Vitalij Milonov. Tvrdí, že používa svoju starú volaciu značku Gustav. Má ju od roku 2014. Momentálne slúži ako mladší seržant v protitankovej delostreleckej batérii.
„Teraz pomáham v protitankovej delostreleckej batérii. Ale dúfam, že po referendách, ak budem mať takú možnosť, by som sa rád zúčastnil na hlasovaní v Štátnej dume, ktoré prispeje k znovuzjednoteniu, už teraz zákonnému, teda Donbasu a Ruska. Dúfam, že sa tam dostanem,“ uviedol Milonov pre portál pdmnews.ru.
Milonov mal na mysli referendá, ktoré sa začali minulý týždeň v piatok v samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike i v okupovaných častiach Chersonskej oblasti a Záporožskej oblasti. Ruský parlament by mal o návrhu zákona potrebnom na anexiu týchto území rokovať už vo štvrtok – dva dni po skončení hlasovania v referendách.
Milonov je známy aj aktívnou opozíciou voči hnutiu LGBT. Okrem toho v ruskej televízii NTV nedávno vyhlásil, že „éra sójových iPhonových paroháčov sa blíži ku koncu“ a že vojna dáva mužom „šancu“.
„Dnes je pre každého muža príležitosť dokázať, že je muž, že je ruský muž. Ak ste muž, ak si chcete nárokovať rolu skutočného ruského človeka, tak vám prezident dáva šancu ísť to dokázať,“ povedal poslanec.
O vyslanie do zóny „špeciálnej vojenskej operácie“ požiadali viacerí poslanci Štátnej dumy, informuje portál gazeta.ru. Okrem Milonova aj Dmitrij Sablin, Dmitrij Chubezov, Sergej Sokol a Oleg Kolesnikov. Ten uviedol, že slúžil v sovietskej armáde v Poľsku. Bol veliteľom samohybného dela. Teraz je major v zálohe. „A ja si musím splniť svoju povinnosť,“ zdôraznil.
Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil 21. septembra čiastočnú mobilizáciu. Brannej povinnosti podliehajú len občania v zálohe – v prvom rade tí, ktorí majú prax, dodala gazeta.ru.
Podľa portálu vedomosti.ru sa na základe „článku 18 zákona o mobilizačnom výcviku a mobilizácii členom Rady federácie a poslancom Štátnej dumy udeľuje odklad odvodu na vojenskú službu v prípade mobilizácie“.
Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin ešte skôr tvrdil, že poslanci a zamestnanci aparátu Štátnej dumy, ktorí majú „vojenské schopnosti“, sa budú môcť zúčastniť na operáciách ako dobrovoľníci.
Predseda výboru Štátnej dumy pre obranu Andrej Kartapolov vyhlásil, že poslanci nemajú k mobilizácii žiadne výhrady: „Poslanci urobia všetko pre to, aby boli úlohy splnené, či už tu, alebo so zbraňou v ruke. Zatiaľ, nie je známy počet poslancov, ktorí sa chcú do operácie zapojiť. Myslím si, že takmer každý je pripravený stať sa dobrovoľníkom,“ dodal Kartapolov.