Asi 1 percento pozitívnych z testovania. Matovič hovorí o dobrom výsledku

24.01.2021, 11:47 Ne
Igor Matovič, Roman Mikulec a Marek Krajčí. Foto: Pavol Zachar/TASR

Počas sobotného celoplošného skríningu sa na Slovensku vykonalo 1 303 949 testov. Z nich bolo pozitívnych 9 979, čo predstavuje 0,77-percentnú pozitivitu. V nedeľu o tom počas tlačovej konferencie informoval predseda vlády Igor Matovič.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) dodal, že počas dňa bolo otvorených 3 791 odberných miest. Poznamenal, že situácia je pokojná, o testovanie je záujem.

 „Som rád, že sa ľudia zapojili, prišli a že si uvedomujú dôležitosť tohto projektu pre nás všetkých. Doteraz je to slušný výsledok,“ uviedol Matovič (OĽaNO). Na margo počtov uviedol, že každé číslo medzi 1,5 až tromi miliónmi otestovaných je „dobré číslo“. V súvislosti so sobotnými výsledkami označil za najväčšieho rekordéra, čo sa miery pozitivity týka, okres Revúca.  

Zároveň sa premiér poďakoval všetkým, ktorí pridali ruku k dielu a zabezpečili, aby skríningové testovanie malo plynulý priebeh. „Som rád, že sa spoločnosť zomkla v boji s pandémiou,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Cieľom skríningového testovania podľa Krajčího bolo identifikovať ohniská, teda lepšie regióny od horších.

Pozitívnych môže byť viac ako jedno percento

V sobotu v rámci testovania bolo v odberných miestach viac ako 20 000 členov odberných tímov. V teréne bolo 2 472 vojakov, vyše 1 500 policajtov a takmer 400 pracovníkov okresných úradov. Mikulec uviedol, že situácia je na odberných miestach aj počas nedele pokojná. Počas soboty zároveň nezaznamenali nejaké väčšie incidenty.

Krajčí uviedol, že o týždeň bude testovanie pokračovať v polovici okresov s najhoršími výsledkami. Percentuálny podiel pozitívnych zo všetkých dní skríningového testovania môže byť podľa šéfa rezortu zdravotníctva vyššie ako jedno percento. V sobotu bolo pozitívnych 0,77 percenta účastníkov, v predchádzajúcich dňoch bolo číslo výrazne vyššie, dodal Krajčí.

(tasr, ste)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články