Elektrošoky či antidepresíva? Čo má lepšiu účinnosť

Alžbeta Bublanová
Jack Nicholson vo filne Prelet nad kukučím hniezdom. Reprofoto: YouTube

Elektrošoky či antidepresíva? Čo má lepšiu účinnosť

Jack Nicholson vo filne Prelet nad kukučím hniezdom. Reprofoto: YouTube

Elektrošoky sú bežnou metódou liečby ťažkých depresií a v psychiatrii pomáhajú aj pri ďalších akútnych stavoch. Na celom svete sa nimi lieči až milión pacientov ročne. U nás sa vo všetkých psychiatrických nemocniciach ECT, teda elektrokonvulzívna liečba, používa. Pomáha viac a má menej vedľajších účinkov ako psychofarmaká.

Zvláštna vec, veď McMurphy, stvárnený Jackom Nicholsonom vo filme Prelet nad kukučím hniezdom, dostáva elektrošoky, ale určite ako vyliečený a šťastný nevyzerá. Táto liečba má veľké stigmy, podľa psychiatrov a lekárov úplne zbytočne.

Film nakrútený v 70. rokoch je inšpirovaný knihou Vyhoďme ho z kola von (v origináli One Flew Over the Cuckoo’s Nest), v ktorej Ken Kesey opisuje päťdesiate roky. „Ľudia si to však spoja práve so sedemdesiatymi rokmi, majú preto mylnú predstavu,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa pre liečbu a preventívnu starostlivosť Jan Horčičko z Psychiatrickej nemocnice v Havlíčkovom Brode. Okrem toho si všetci spomenú na scénu, keď je hlavná postava po jednom zákroku úplne mimo. Je po lobotómii, tá je však už dnes zakázaná.

Alžbeta Bublanová
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]