Prihlásiť sa

Putin konfliktom na Ukrajine vyhlásil vojnu Západu, vyhlásil šéf nemeckej Spolkovej spravodajskej služby

Ruská invázia na Ukrajinu je vyhlásením vojny celému západnému demokratickému svetu. Povedal to v pondelok šéf nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl. Kahl to uviedol na verejnom zasadnutí Parlamentného kontrolného grémia Spolkového snemu (PKGr), ktoré má na starosti nemecké tajné služby.

Na archívnej snímke z 25. februára 2021 šéf nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl v Berlíne. Foto: TASR/AP Na archívnej snímke z 25. februára 2021 šéf nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl v Berlíne. Foto: TASR/AP

Ruský prezident bude podľa šéfa BND aj naďalej používať násilie na dosiahnutie politických cieľov – tak, ako to robil aj v Čečensku, Gruzínsku, Sýrii, na Kryme a Donbase. Kahl takisto vyjadril presvedčenie, že konflikt bude pokračovať aj na budúci rok, pretože žiadna zo strán „nie je ochotná vzdať sa územia“.

Udalosti ako vojna na Ukrajine podľa Kahla potvrdzujú, prečo Nemecko potrebuje tajné služby. Za ďalšie veľké hrozby označil „autokratickú Čínu“, ktorá sa stáva superveľmocou.

Šéfka nemeckej Vojenskej kontrarozviedky (MAD) Martina Rosenbergová povedala, že činnosť čínskych tajných služieb voči nemeckej armáde „už roky dosahuje vysokú úroveň“.

Témy zasadaní PKRg bývajú obyčajne utajené. Raz ročne však býva vypočutie šéfov nemeckých spravodajských služieb verejné, pripomína agentúra DPA.

(tasr)