Prihlásiť sa

Súd poslal bývalého Trumpovho poradcu Bannona na štyri mesiace do väzenia

Bývalý poradca amerického exprezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon bol v piatok odsúdený na štyri mesiace väzenia za to, že pred Kongresom odmietol vypovedať v súvislosti s vyšetrovaním útoku davu na Kapitol 6. januára 2021. Okrem toho musí zaplatiť pokutu 5600 dolárov, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Steve Bannon Steve Bannon. Foto: TASR/AP

Ministerstvo spravodlivosti preňho žiadalo polročný trest, obhajoba chcela iba podmienku. Bannon zatiaľ na výkon trestu nenastúpil, proti rozsudku sa odvolal.

Bannon sa pred súdom bránil, že pred Kongresom nevypovedal na radu svojho právnika. Ten sa domnieval, že Bannon – ako bývalý Trumpov poradca – by mal zachovať mlčanlivosť súvisiacu s výkonom prezidentskej funkcie. Trump bol v čase útoku na Kapitol ešte oficiálne prezidentom, avšak Bannon už nebol jeho poradcom. Bannon okrem toho považoval vyšetrovanie v Kongrese za spolitizované.

Federálny sudca Carl Nichols však odmietol Bannonove argumenty s tým, že Trump v jeho prípade nevzniesol požiadavku zachovania mlčanlivosti a zároveň udalosti zo 6. januára si pre svoju závažnosť vyžadovali riadne vyšetrenie.

,,Výbor pre udalosti zo 6. januára mal vážne dôvody vyšetriť, čo sa v ten deň stalo,“ vyhlásil sudca.

(tasr)