Radary na meranie rýchlosti zaplavia republiku, prvé prídu do roka, avizuje šéf polície

Ohlásené plány na nákup nových radarov naberajú až nečakane rýchly spád. Šéf polície očakáva, že prvých 270 kusov príde do roka.

9490994359_b469085ce8_k Foto: Flickr.com

Plány polície sú však výrazne väčšie. Chce rozbehnúť spoločný projekt s obcami a mestami naprieč krajinou. Radary na meranie rýchlosti by vďaka nemu zaplavili Slovensko a obce by si mohli dokúpiť stále nové a nové zariadenia.

„Druhá najčastejšia príčina, ktorá nám spôsobuje nehody, je rýchlosť,“ uviedol v relácii Na telo Plus policajný prezident Štefan Hamran. Už skôr preto ohlásil plán na nákup 270 stacionárnych meračov, o ktorom sme písali v samostatnom článku. Radary na meranie rýchlosti chce štát zaplatiť z peňazí EÚ vyčlenených v rámci plánu obnovy.

V prvotnej fáze by mali nové zariadenia pribudnúť na rizikových cestných úsekoch. „Uvidíme, ktoré úseky sú kritické, a začneme osadzovať tam, kde máme najviac problémov, najviac dopravných nehôd,“ popisuje Hamran.

Radary môžu postupom času pribudnúť aj na menej rizikových úsekoch. „To, že dnes niektorý úsek nie je kritický, neznamená, že zajtra ním nebude,“ spresnil.

Nové zariadenia majú šetriť sily polície, najmä jej ľudské kapacity. Radary na meranie rýchlosti budú v niektorých prípadoch doplnené aj ďalšími modulmi, ktoré pokutujú vodičov v prípade, že nezastavia na značke „STOP“, prípadne vtedy, keď prejdú križovatkou na červenú.

Polícia chce rozbehnúť spoluprácu so samosprávami. „Obec alebo mesto si bude môcť zakúpiť zariadenie, nainštaluje ho a náš návrh, pevne verím, bude taký, že štát im bude odvádzať tie finančné prostriedky, ktoré to zariadenie na konkrétnom úseku vyberie,“ opísal v relácii Na telo Plus šéf slovenskej polície. Obce by sa tak pripojili do systému spravovaného políciou, ktorá by automaticky posielala pokuty vodičom poštou.

Podľa Hamrana to umožní obciam a mestám, aby získali finančné prostriedky na nákup ďalších radarov. „Tým pádom môžeme republiku zaplaviť zariadeniami, ktoré nie sú celkom lacné, ale výrazným spôsobom nám to pomôže spomaliť cestnú premávku. Vieme, že v Rakúsku sme všetci zodpovední, lebo vieme, že nás pokutujú,“ doplnil. U nášho suseda nasadzujú popri stacionárnych radaroch aj úsekové meranie rýchlosti či mobilné radary, ktorých poloha sa pravidelne mení.

Prvých 270 radarov by na Slovensko malo prísť do roka, aktuálne prebiehajú trhové konzultácie a pripravuje sa verejné obstarávanie, opisuje policajný prezident. „Chceme ich výrazne viac,“ avizuje už dnes Hamran.

Text pôvodne vyšiel na portáli Topspeed. Vychádza so súhlasom redakcie.


Ďalšie články