Slovensko žiada o druhú platbu z plánu obnovy. Čo sa má financovať z 815 milónov eur?

Slovensko podáva už druhú žiadosť o platbu z plánu obnovy a odolnosti, tentoraz vo výške 815 miliónov eur. Na brífingu o tom v utorok informoval premiér Eduard Heger (OĽaNO). O prvú platbu vo výške 458 miliónov eur bolo požiadané ešte 19. apríla.

Eduard Heger. Foto: Jaroslav Novák/TASR

„Týmto sa stávame šiestou krajinou spomedzi 27 členských štátov, ktorá splnila míľniky a podáva druhú žiadosť o platbu,“ povedal Heger. Premiér zdôraznil, že nejde iba o peniaze, ale súčasťou plánu obnovy sú aj systémové zmeny, napríklad v zdravotníctve, školstve, životnom prostredí, podpore a lákaní talentov či v oblasti sociálnej starostlivosti.

Jednu z týchto plánovaných úloh podľa Hegera splnil aj Úrad vlády SR, keď zriadili expertný útvar, čo je výskumná a inovačná autorita. Tá má zaistiť, aby sa prostriedky určené na výskum a inovácie dostali bez zbytočnej byrokracie tam, kde budú najlepšie využité.

„Toto je pre Slovensko veľký krok, pretože vieme, že byrokracia tu zabíjala mnohé veci, a preto som rád, že sa nám podarilo aj do rady vlády pre vedu, techniku a inovácie dostať odborníkov, dalo by sa povedať svetových expertov z podnikateľského a vedeckého prostredia,“ povedal Heger.

Premiér pripomenul, že okrem systémových zmien sa Slovensko dostalo v pláne obnovy aj do investičnej časti, keď už vypísali 25 výziev za viac ako 850 miliónov eur. 

Súčasťou plánu obnovy sú desiatky reforiem a investícií vo výške približne šesť miliárd eur. Plán sa zameriava na päť hlavných priorít, a to zelená ekonomika; vzdelávanie, veda, výskum a inovácie; zdravie; efektívna verejná správa a digitalizácia. Dôraz kladie na udržateľnosť, zdravé životné prostredie, inklúziu vo vzdelávaní, modernú zdravotnú starostlivosť, zlepšenie podnikateľského prostredia, ako aj zdravé verejné financie.

Aké sú priority

Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková priblížila, že žiadosť o platbu Slovensko podáva po splnení 14 míľnikov a dvoch cieľov. „Po odpočítaní už vyplateného preddavku, ktorý sme dostali ešte v roku 2021 vo výške 13 percent, by Slovensko malo na účet dostať 709 miliónov eur,“ povedala Vašáková. EK má dva mesiace na to, aby posúdila žiadosť. Po jej zhodnotení ju posunie na Radu EÚ, ktorá má ďalší mesiac na jej schválenie. Peniaze by tak mohli prísť koncom januára.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR splnilo plánované míľniky pri dvoch investíciách komponentu Digitálne Slovensko. „Konkrétne ide o prvú fázu boja proti digitálnej chudobe, to znamená zlepšovanie digitálnych zručností seniorov,“ uviedla ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).  Druhým míľnikom je podpora projektov zameraných na aplikáciu špičkových digitálnych technológií.

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) v rámci plánu obnovy zrealizoval reformu verejného obstarávania. Zákon platí od začiatku apríla a podľa Holého sú už viditeľné prvé výsledky tejto reformy. „Hlavnými cieľmi tejto reformy boli zníženie byrokracie, uvoľnenie postupov v rámci verejného obstarávania a zároveň zvýšenie transparentnosti,“ pripomenul Holý.

Slovensko potrebuje aj reformy v oblasti práce a sociálnej starostlivosti. Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Juraj Káčer pripomenul starnutie populácie a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Jednou z reforiem odštartovaných ministerstvom je preto lákanie vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín, najmä lekárov, vedcov či IT pracovníkov.  Druhá zmena rezortu by mala zlepšiť kvalitu sociálnych služieb na Slovensku, a to reformou dohľadu nad sociálnou starostlivosťou

Podpora ambulancií i nemocníc

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) podotkol, že v rámci druhej žiadosti o platbu rezort naštartoval zmeny v poskytovaní všeobecnej zdravotnej starostlivosti. Spúšťa komplexnú reformu sektora založenú na presných analytických podkladoch.

„Vyhlásili sme výzvu z plánu obnovy na podporu nových ambulancií v ohrozených regiónoch. Celkovo chceme vytvoriť 170 nových ambulancií všeobecných lekárov a pediatrov v chýbajúcich oblastiach,“ povedal. Uistil, že rezort sa zaoberá aj infláciou a cenami energií v zdravotníctve. Ministerstvo podľa Lengvarského ukončuje aj práce na reforme siete nemocníc. V najbližších dňoch plánuje oznámiť investície do nemocníc na podporu projektov nad päť miliónov eur.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) priblížil, že peniaze pôjdu na reformu nakladania so stavebným odpadom a podporia sa lokálne projekty v národných parkoch Muránska planina a Poloniny. Predložili 57 projektov vo výške približne 17,5 milióna eur. Pôjde napríklad o vybudovanie a rekonštrukciu cyklotrás, rozvoj turistického ruchu a náučných chodníkov, obnovu historických parkov a hradov, budovanie múzea remesiel, zachovanie rusínskej kultúry, astronomické observatórium v Poloninách či digitalizáciu regiónu.

(tasr)

Ďalšie články