Izrael opäť útočil na ciele pri Damasku

Izraelské letectvo v noci na štvrtok tretíkrát za necelý týždeň zaútočilo na ciele v blízkosti sýrskeho hlavného mesta Damask. Informuje o tom správa agentúry AFP odvolávajúca sa na oznámenie sýrskeho ministerstva obrany.

Hranica Izraela a Sýrie v lokalite Golanské výšiny. Foto: FB

K útokom „na viaceré miesta v blízkosti Damasku“ došlo podľa rezortu obrany vo štvrtok okolo 0.30 miestneho času. Izraelské lietadlá prileteli od Palestínčanmi nárokovaných území.

V sýrskej metropole bolo následne podľa AFP počuť výbuchy. Sýrska protivzdušná obrana zachytila niekoľko rakiet, informovalo ministerstvo s tým, že nálety spôsobili materiálne škody. Ciele útokov sýrska strana nešpecifikovala.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Británii uviedlo, že izraelské útoky sa zamerali na miesta v blízkosti medzinárodného letiska v Damasku.

Izrael minulý týždeň v piatok ostreľoval vojenské objekty v blízkosti letiska v Damasku. V pondelok zaútočil na okolie Damasku opäť, pričom bol zranený jeden vojak.

Od začiatku občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 Izrael podnikol stovky leteckých útokov na ciele v tejto krajine. Ich cieľom boli postavenia sýrskej armády a jej spojencov z Libanonu a Iránu.

Izraelská armáda sa len zriedkavo vyjadruje k svojim náletom v Sýrii. Izraelskí politici sa však opakovane vyjadrili, že nedovolia Iránu rozšíriť svoj vplyv až k izraelským hraniciam.

(tasr)

Ďalšie články