Brazílčania volia prezidenta, Bolsonaro chce dobehnúť náskok ľavicového súpera

V Brazílii sa v nedeľu koná druhé kolo prezidentských volieb a prieskumy predpovedajú tesný súboj medzi ľavicovým exprezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom a súčasnou pravicovou hlavou štátu Jairom Bolsonarom.

Jair Bolsonaro. Foto: TASR/AP

Podľa prieskumu zverejneného v sobotu večer by mal Lula da Silva poraziť Bolsonara v pomere 52 ku 48 percentám. Jeho náskok sa však oproti štvrtkovému prieskumu znížil o dve percentá.

Lula da Silva zvíťazil nad Bolsonarom aj v prvom kole volieb z 2. októbra, avšak s oveľa menším náskokom, než mu predpovedali prieskumy. Zvíťazil len o zhruba päť percent (48:43).

Výsledok nedeľňajšieho druhého kola volieb v najväčšej krajine Latinskej a štvrtej najväčšej svetovej demokracii, preto považujú pozorovatelia za otvorený.

Obavy vyvolávajú Bolsonarove vyhlásenia, v ktorých naznačoval, že by v prípade svojej prehry nemusel uznať výsledok volieb. Niektorí jeho stúpenci ho otvorene vyzývajú, aby za takýchto okolností uskutočnil vojenský prevrat. Bolsonaro, ktorého niektoré médiá označujú za „Trumpa z trópov“, však v piatok večer prisľúbil, že rozhodnutie voličov bude rešpektovať.

Predvolebná kampaň, ktorá  bola podľa analytikov veľmi ostrá a „špinavá“, plná vzájomného osočovania a osobných útokov, hlboko polarizovala brazílsku spoločnosť. Bolsonaro sa dlhodobo štylizuje ako obranca konzervatívnych kresťanských hodnôt, zatiaľ čo Lula sľubuje hospodársku prosperitu, razantnejší boj proti chudobe a ochranu Amazonského pralesa.

Bolsonaro sa snažil strašiť voličov tvrdeniami, že zvolenie Lulu da Silvu, ktorého označuje za zlodeja a komunistu, bude znamenať návrat korupčných praktík, legalizáciu drog a interrupcií či prenasledovanie kresťanov.

Lula da Silva zase vykresľuje Bolsonara ako malého diktátora, či dokonca ako kanibala či pedofila, ktorý veľkou mierou prispel k ničeniu amazonského daždového pralesa. Podľa ochrancov životného prostredia brazílske prezidentské voľby rozhodnú aj o ďalšom osude Amazónie.

K volebným urnám môže pristúpiť 150 miliónov Brazílčanov, reálne by ich mohlo prísť hlasovať okolo 120 miliónov. Výsledky by mali byť vďaka využívaniu elektronických hlasovacích zariadení známe už v noci na pondelok, len niekoľko hodín po skončení hlasovania, čo by malo taktiež eliminovať prípadné pokusy o podvody pri sčítavaní.

(tasr)

Ďalšie články