Prihlásiť sa

Lavrov vyzval OSN, aby pomohlo s uľahčením poľnohospodárskeho vývozu z Ruska

"Stále nevidíme nijaké výsledky v súvislosti s druhým aspektom: odstránením prekážok vývozu ruských hnojív a obilia," uviedol ruský minister zahraničných vecí na tlačovej konferencii v jordánskom Ammáne.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

„Znovu sme vyzvali generálneho tajomníka OSN (Antónia Guterresa), aby zaistil splnenie záväzkov, s ktorými prostredníctvom svojej vlastnej iniciatívy súhlasil,“ pokračoval Lavrov. Podľa šéfa ruskej diplomacie je z hľadiska objemu vývoz ruských hnojív a obilia neporovnateľne vyšší ako ukrajinský.

Vývoz poľnohospodárskych produktov nespadá pod sankcie uvalené Spojenými štátmi, Európskou úniou či inými krajinami na Rusko. Podľa Moskvy však tento export výrazne obmedzili iné reštrikcie uvalené na ruský finančný, logistický a poisťovací sektor.

Dohoda o vývoze ukrajinského obilia bola uzatvorená v júli na 120 dní a vypršať by mala 19. novembra. Vyjednať a realizovať ju pomáha OSN spolu s Tureckom. Moskva sa zatiaľ nezaviazala k predĺženiu jej platnosti. Počas víkendu dokonca dočasne pozastavila plnenie dohody po útoku na jej Čiernomorskú flotilu. Plnenie zmluvy Rusko znovu obnovilo v stredu.

(tasr)