Čaká nás divoká noc. Slabý Biden je pre demokratov príťažou

Ondřej Šmigol
Peter Rough. Foto: Hudson Institute

Čaká nás divoká noc. Slabý Biden je pre demokratov príťažou

V Spojených štátoch budú v utorok kongresové voľby. Keďže spadajú doprostred prezidentského funkčného obdobia, prezývajú sa midterms. Volí sa celá Snemovňa reprezentantov, ďalej 35 (tretina) senátorov, 39 guvernérov, parlamenty na úrovni štátov a mnoho ďalších politikov. Ich výsledok môže zásadne ovplyvniť administratívu Joea Bidena, ktorý doteraz vládol za pomoci nakloneného Kongresu.

Peter Rough. Foto: Hudson Institute

Aké sú hlavné témy volieb a aké môžu byť ich dôsledky, rozobral Peter Rough z think-tanku Hudson Institute. V minulosti Rough pôsobil aj v Bielom dome počas prezidenta Georgea Busha mladšieho a pracoval pre vedenie Republikánskej strany.

Ako pozorujem dianie v USA, všeobecne sa očakáva, že republikáni získajú väčšinu v Snemovni reprezentantov, ale Senát je zatiaľ na ostrie noža. Súhlasíte s tým?

To je konvenčný názor a je zrejme správny. Zatiaľ sa ale voľby neustále vyvíjajú. Ale podľa mňa to vyzerá tak, že v novembri zažijú republikáni dobrú volebnú noc.

Aké sú hlavné volebné témy? Je to hlavne ekonomika a s ňou spojená inflácia?

Myslím, že výhoda republikánov sa dá aspoň čiastočne vysvetliť výberom ich volebných tém. Demokrati kandidujú na základe tém, ktoré sa pozvoľna vytrácajú z pamäte a mysle voličov. Zdôrazňujú hlavne rozhodnutie Najvyššieho súdu ohľadom potratov, ale s každým dňom sa to vzďaľuje. Vyťahujú veľa Donalda Trumpa a nepokoje zo 6. januára 2021 [útok priaznivcov exprezidenta na Kapitol, pozn. red.]. To sa ale tiež neustále vzďaľuje v čase, nie je to síce dávna spomienka, ale neovplyvňuje to každodenný život ľudí. Republikáni naopak zdôrazňujú témy ako je kriminalita, inflácia a stav ekonomiky. Všetky sú neustále v správach a ovplyvňujú myslenie voličov.

Nakoľko je vo voľbách silný faktor Donalda Trumpa? Hovoríte, že demokrati chcú kandidovať proti nemu. Stále ešte ovplyvňuje dianie u republikánov?

Trumpizmus je taký silný fenomén, že politické zásady, svetonázor, ktorý dal do pohybu, stále zohrávajú úlohu. Samotný Trump má neuveriteľnú schopnosť pútať na seba pozornosť. Má však dva veľké problémy. Po prvé nie je v žiadnom úrade, a politika vzniká vo Washingtone. Tam sa odohrávajú politické debaty, zostavujú rozpočty, je tam Biely dom a Kongres. Je ťažké sa opakovane vnútiť do národnej politickej debaty z južnej Floridy. Po druhé, bol utlmený na sociálnych sieťach, takže jeho prirodzený kanál, ktorý tak dobre ovládal, tu pre neho nie je k dispozícii. Ale stále má tú neuveriteľnú schopnosť dostať sa do správ.

Počas primárok kandidáti chceli jeho podporu, aby im to vylepšilo čísla, dostalo ľudí k urnám, pretlačilo cez víťaznú pásku. Veľa sa teda o Trumpovi hovorilo. Teraz v hlavných voľbách nie som si istý, nakoľko sa o ňom hovorí. Sú tu totiž témy, na ktoré sa sústreďujú republikáni, čo je spomínaná inflácia, kriminalita alebo dôsledky covidových regulácií. Pre mnohých voličov je to prvá príležitosť, keď sa k nim môžu vyjadriť.

Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]