Túto stopu nám vyšliapala ľavicová extrémistka Greta

Daniel Kaiser
Greta Thunbergová. Foto: TASR/AP

Túto stopu nám vyšliapala ľavicová extrémistka Greta

Greta Thunbergová. Foto: TASR/AP

Pred niekoľkými dňami vystúpila v Londýne na knižnom festivale Greta Thunbergová. Po propagácii svojej knihy, čo je zborník príspevkov stovky autorov od Naomi Kleinovej po Thomasa Pikettyho, odpovedala na otázky z publika. Greta už nemá šestnásť, ale devätnásť rokov, a chcelo by sa napísať, že s vekom rastie aj jej tematický záber, respektíve témy, o ktorých sa nezdráha hovoriť.

Slová, ktoré predniesla v Londýne a rezonujú naprieč západným svetom, sa rovnajú politickému manifestu. Je to manifest krajnej ľavice: „Nikdy sa nevrátime do normálu, pretože normál už predtým bola kríza. Čo nazývame normálnym stavom, je extrémny systém stojaci na vykorisťovaní ľudí aj planéty. Je to systém definovaný kolonializmom, imperializmom, útlakom a genocídou a globálny Sever ho používa na hromadenie bohatstva. Tento systém doteraz utvára náš dnešný svetový poriadok.“

Niežeby jednotlivé stavebné kamene v jej popise neboli pravdivé. Rasizmus, imperializmus, kolonializmus, tým všetkým sa prístup Západu, presnejšie rôznych jeho častí v rôznych dobách, vyznačoval. Ale podstatou výhrad Grety je kapitalizmus. Úloha, ktorá stojí pred generáciou klimatických aktivistov, podľa nej nie je nič menšie ako zvrhnúť „celý kapitalistický systém“.

Daniel Kaiser
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]