Čo robia vojny? Ničia ľudstvo, ničia všetko. Ak sa bojíš druhých, sám budeš pre nich hrozbou. Ako veľmi potrebujeme stretnutie a odmietnuť konfrontáciu, volá pápež.
„Myslím na šialenú vojnu, šialenú, ktorej obeťou je mučenícka Ukrajina, a mnohé ďalšie konflikty, ktoré sa nikdy nevyriešia detinskou logikou zbraní, ale len s pokornou silou dialógu. Ale okrem Ukrajiny, ktorá je mučená, pomyslime na vojny, ktoré trvajú roky, a pomyslime na Sýriu, viac ako 10 rokov, myslime… na deti Jemenu, myslime na Mjanmarsko: (sú) všade! Teraz je bližšia (vojna na) Ukrajine… čo robia vojny? Ničia, ničia ľudstvo, ničia všetko. Konflikty sa nesmú riešiť prostredníctvom vojny.“
Túto výstrahu adresoval pápež František veriacim na Námestí svätého Petra počas pravidelnej generálnej audiencie. Rozpovedal svoju návštevu arabského Bahrajnu, kde zavítal minulý týždeň a položil si otázku:
„Je prirodzené sa opýtať: prečo chcel pápež navštíviť túto malú krajinu s veľkou moslimskou väčšinou?“
Odpoveďou sú podľa neho dialóg, stretnutie a kráčanie. Rímsky biskup vysvetlil, že dialóg je „kyslíkom mieru“, a dodal, že bez prijímania je dialóg „prázdny, zdanlivý, zostáva otázkou predstáv a nie reality“. Maličký štát na Arabskom polostrove nás učí, aby sme pochopili, že nemožno žiť v izolácii, apeloval argentínsky pontifik Jorge Bergoglio:
„V Bahrajne som túto potrebu cítil a želal som si, aby náboženskí a občianski lídri na celom svete vedeli nahliadnuť poza svoje hranice, poza svoje komunity, aby sa starali o ,celok´. Len tak možno čeliť určitým univerzálnym témam ako zabudnutie na Boha, tragédia hladu, ochrana stvorenstva, mier. V tomto zmysle tamojšie fórum dialógu s názvom ,Východ a Západ pre ľudské spolunažívanie‘ nás vyzvalo, aby sme si vybrali cestu stretnutia a odmietli konfrontáciu. Ako veľmi to potrebujeme!“
Ak sa bojíš druhých, sám budeš pre nich hrozbou
Vyzdvihol pritom stretnutia s tamojšími islamskými lídrami, ktorí sú za mier a odmietajú násilie a fundamentalizmus. Aj preto treba spoločne s nimi kráčať takouto cestou bratstva, dodal prvý muž katolíckej cirkvi.
Bolo to vôbec po prvý raz v histórii, čo pápež navštívil Bahrajn. František to vníma ako nový krok na ceste medzi kresťanskými a moslimskými veriacimi. To nás nemá zmiasť ani oslabiť našu vieru, ale naopak, takto sa budujú bratské spojenectvá v mene otca Abraháma, ktorý bol pútnikom na zemi „pod milosrdným pohľadom jediného Boha nebies“, podčiarkol katolícky líder. Na záver vyzval na spoznávanie druhých ľudí:
„Ak sa budeš venovať tomu, aby si spoznal druhých, nikdy nebudeš ohrozený. Ale ak sa bojíš druhých, sám budeš pre nich hrozbou.“