Toto nie je klimatické peklo, ale niečo celkom iné

Daniel Kaiser
Na klimatickom samite COP27 vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Michal Svítok

Toto nie je klimatické peklo, ale niečo celkom iné

Na klimatickom samite COP27 vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Michal Svítok

Ľudstvo sa vraj nachádza na „diaľnici do klimatického pekla“, zúfa si generálny tajomník OSN António Guterres. Teda nezúfa, len potreboval vyrobiť štiepny výrok na úvod tohtoročnej Klimatickej konferencie OSN, už 27. v rade. A štiepnym výrokom potrebuje zdôvodniť, prečo vraj treba celosvetovo na spomalenie globálneho oteplenia nielen vydávať masívne sumy, ale ešte iné masívne sumy prerozdeľovať.

COP27 má špeciálnu tému takzvaných klimatických kompenzácií. Tie má platiť vyspelý svet – takže Európska únia aj my – chudobným krajinám, ktoré vraj globálnym otepľovaním spusteným 3. priemyselnou revolúciou neúmerne trpia. Jeden rokovací model predpokladá, že na reparáciách bohatí chudobným (vrátane Číny) vyplatia jeden bilión dolárov do roku 2050.

Nigel Topping, usporiadateľ minuloročnej konferencie COP26, hovorí o dvoch biliónoch dolárov ročne. Aj keď nakoniec bude reálna suma násobne nižšia, stále to bude nepredstaviteľné prerozdeľovanie medzi vládami.

Daniel Kaiser
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]