Prihlásiť sa

Dve klimatické aktivistky vyliezli na berlínsku Brandenburskú bránu

Radikálni klimatickí aktivisti z kontroverznej skupiny Letzte Generation (Posledná generácia) demonštrovali v stretu ráno v Berlíne pri ikonickom symbole mesta Brandenburskej bráne, na ktorú vyvesili obrovský transparent požadujúci solidaritu s krokmi v boji proti klimatickej zmene. Svoju akciu naplánovali na deň, keď si Nemecko pripomína 33. výročie pádu Berlínskeho múru.

Klimatickí aktivisti zo skupiny Letzte Generation (Posledná generácia) na berlínskej Brandenburskej bráne. Foto: TASR/AP Klimatickí aktivisti zo skupiny Letzte Generation (Posledná generácia) na berlínskej Brandenburskej bráne. Foto: TASR/AP

„V deň pádu Berlínskeho múru žiadame súdržnosť: prajeme si prežitie pre všetkých. My všetci sme Posledná generácia,“ uviedli aktivisti v príspevku na sociálnej sieti Twitter. Rovnaké heslo bolo napísané aj na transparente, ktorý dve aktivistky pripevnili na Brandenburskú bránu.

Hovorkyňa berlínskej polície uviedla, že niekoľko policajtov bolo vyslaných priamo k Brandenburskej bráne, na ktorú radikálky vyliezli, aby im pomohli bezpečne zísť dolu.

Zradikalizovaní aktivisti z hnutia Posledná generácia už niekoľko mesiacov blokujú dôležité ulice a cesty v Berlíne, pričom v mnohých prípadoch sa prilepili k asfaltu. Tieto akcie v hlavnom meste Nemecka od leta už 17-krát spôsobili, že zasahujúce záchranárske vozidlá nemohli plynulo pokračovať v jazde. V stredu to uviedol berlínsky Senát a ešte predtým túto informáciu priniesli noviny Der Tagesspiegel.

Toto kontroverzné hnutie vyzývajúce na prijatie rozhodnejších krokov na ochranu klímy sa stalo terčom kritiky po tragickej nehode 44-ročnej cyklistky z 31. októbra, ktorú v Berlíne zrazila miešačka. Špeciálne hasičské vozidlo, ktoré ju malo vyslobodiť, totiž uviazlo v zápche spôsobenej takzvaným klimatickým protestom. Žena kvôli protestujúcim radikálom zomrela niekoľko dní po nehode.

(tasr)