Žiadne testy bezpečnosti novej vakcíny neboli. A práve to je šialené, vraví imunologička Krátka

Daniel Kaiser
Zuzana Krátka. Foto: Profimedia.sk

Žiadne testy bezpečnosti novej vakcíny neboli. A práve to je šialené, vraví imunologička Krátka

Zuzana Krátka. Foto: Profimedia.sk

Česká imunologička Zuzana Krátka je podporovateľka združenia Zdravé fórum a zakladajúca členka SMIS (Združenie mikrobiológov, imunológov a štatistikov). Keď sa s ňou pred rokom zhováral redaktor Echa 24, odporúčala napríklad nechať sa očkovať s rozmyslom, teda zamerať sa na starých ľudí, ktorí dosiaľ covid neprekonali. Upozorňovala aj na to, že vakcína zhruba po troch mesiacoch prestáva chrániť a že dáta naznačujú, že covid sa trochu nečakane stáva epidémiou očkovaných.

Prednedávnom ste mali za Zdravé fórum súd s Českou televíziou (ČT), ktorá vás vlani v decembri zaradila medzi dezinformátorov. Prečo vám to tak prekáža?

Vlani v decembri v programe ČT Newsroom bolo Zdravé fórum označené za antivaxerskú skupinu a šíriteľov nezmyslov a dezinformácií. V programe sme boli zobrazení ja a advokát Tomáš Nielsen. Redaktorka vtedy spomínala môj mesiac starý článok o tretích dávkach očkovania z Parlamentných listov. Bohužiaľ, v Českej televízii si vôbec nedali prácu článok prečítať, stačil im titulok, ktorý navyše pochopili zle. Článok sa zaoberal treťou dávkou [vakcíny proti covidu, pozn. red.], ja som navrhovala dávať ju iba ľuďom starým alebo rizikovým. Redaktorom ČT prekážalo, že spochybňujem rozhodnutie ministerstva zdravotníctva. Pritom rovnaké veci som povedala predtým aj pre Echo a vlani na jeseň som ich publikovala aj v niekoľkých lekárskych časopisoch, kde museli prejsť recenziou.

Ale ktosi z redakcie ČT tieto názory pokojne označil za dezinformáciu a mne neposkytol žiadny priestor, aby som sa k tomu vyjadrila. Práve na to upozornila Rada ČT, ktorá sa nás opakovane zastala a od riaditeľa chcela nápravu. K žiadnej nedošlo. Právnici ČT sa v spore proti nám odvolávajú najmä na názor neziskovky Manipulatori.cz. A pre mňa to bolo asi najhoršie zistenie, to poznanie, o expertízu akých ľudí sa vo svojej publicistike Česká televízia opiera. Pretože ak takto kvalitne spracúvajú aj iné témy, tak pánboh s nami.

Uznala ČT, že zašla priďaleko?

Nikdy, ani na súde.

Keď si spomeniem, že pred rokom by nás bez preukazu bezinfekčnosti ani nepustili do tejto reštaurácie, tak proti tomu je súčasnosť predsa len pokojná. Neženie vás v súčasnosti do vystupovania a súdov skôr nostalgia bojovníkov, akási nechuť zliezť z barikády?

To nie. Pre nás je dnes vinou tej štvanice proti údajným dezinformáciám situácia ešte ťažšia. A musím povedať, že na mojej kariére sa povesť „výtržníka“ významne podpísala. Pred rokom sa ťaženie proti dezinformáciám sotva začínalo, ešte za to človeku nehrozil trestný postih. A pozrite, čo sa deje dnes, keď sa ľudia pre svoje informácie a názory ocitnú pred súdom.

Daniel Kaiser
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]