Honba na Muska. Podarí sa politikom, neziskovkám a veľkému biznisu zlomiť najbohatšieho muža planéty?

Daniel Kaiser
Elon Musk. Foto: TASR/AP

Honba na Muska. Podarí sa politikom, neziskovkám a veľkému biznisu zlomiť najbohatšieho muža planéty?

Elon Musk. Foto: TASR/AP

Elon Musk, ktorý nedávno nadobudol Twitter, zažíva nepríjemné dni. Ohlásil a potom zase stiahol nápad, že držitelia účtov budú mierne, ale predsa len, spoplatnení. Prezident Joe Biden odpovedal kladne na otázku novinára, či by sa americké federálne úrady nemali pozrieť na jeho vzťahy so zahraničnými vládami.

Niekoľko celebrít oznámilo, že už pri Twitteri nebude mať svoj účet (najznámejšia je zrejme Whoopi Goldbergová), niektoré korporácie ako Disney, farmaceutický Gilead Sciences alebo Volkswagen sťahujú z tejto platformy platenú inzerciu, akokoľvek práve vo Volkswagene v tom popri politickej uvedomelosti bude aj starý dobrý motív konkurencie voči Muskovej Tesle.

Asi najhrozivejšie vyzerá oznámenie mediálnej agentúry Omnicom, že svojim klientom – zastupuje ich po celom svete zhruba 5-tisíc, sú medzi nimi aj tí naozaj veľkí ako Apple alebo McDonald – odporúča zatiaľ na Twitteri neinzerovať. Omnicom to zdôvodňuje „vážnym rizikom pre bezpečnosť značky“, odvoláva sa práve na nejasnosti vyvolané Muskovým nápadom na zavedenie predplatného. Ale strachovať sa o bezpečnosť značky znamená, že podľa Omnicomu sa Twitter iba dva týždne po Muskovom prevzatí stal toxickým.

Predchádzala tomu kampaň šesťdesiatich amerických neziskoviek za demonetizáciu Twitteru.

Niektorí anglosaskí autori ako napríklad Frank Furedi si všimli, že Muska je dnes v móde nenávidieť, že to je skoro povinnosť ešte väčšia ako nenávidieť Donalda Trumpa.

Musk síce nie je – alebo doteraz nebol – žiadny konzervatívec, je ale „absolutista slobody prejavu“. To je podľa jeho protivníkov predovšetkým sloboda šíriť nenávistné prejavy. Tu kompromis nie je možný. Je tento konglomerát politikov, neziskoviek a veľkého biznisu silný natoľko, aby dokázal zlomiť najbohatšieho muža planéty? Bude to nesmierne zaujímavé sledovať, výsledok môže ovplyvniť vývoj na Západe.

Ten konglomerát bojuje za zachovanie svojej názorovej hegemónie vo virtuálnom svete, Musk je pre týchto ľudí rušivým prvkom. Nie je za tým potrebné hľadať nejakú koordináciu, ale je zaujímavé, ako v posledných rokoch skoro každého, kto na Západe vybočí a uspeje na vysokej úrovni, okolnosti nejako zomelú.

Daniel Kaiser
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]