Prihlásiť sa

Vyháňanie Trumpovho ducha

V Spojených štátoch sú v podstate dva spôsoby, ako predpovedať voľby. Prvý stojí na prieskumoch verejnej mienky, druhý sa opiera o „fundamenty“, ekonomické a politické fakty, ktoré na základe historickej skúsenosti ukazujú výsledok. Pred tohtoročnými „midterms“, ako sa prezývajú voľby uprostred prezidentského funkčného obdobia, sa predpoklady vychádzajúce z prieskumov a fundamentov zásadne rozchádzali. Je to hlavný dôvod prekvapenia, pretože sa nedostavilo očakávané republikánske cunami, maximálne išlo o malú vlnku.

Donald Trump. Foto: TASR/AP Donald Trump. Foto: TASR/AP

Prieskumy od začiatku ukazovali na viac-menej vyrovnaný súboj. Voľby do Senátu, kde sa bojovalo o 35 kresiel zo sto, podľa všetkého vyrovnané boli. V prípade Snemovne reprezentantov prieskumy síce favorizovali republikánov, ale neukazovali žiadne drvivé víťazstvo. Napriek tomu väčšina komentátorov a analytikov tieto náznaky ignorovala.

Fundamenty vychádzali zle

Dôvod je jednoduchý. Americkí merači verejnej mienky sa v niekoľkých posledných voľbách škaredo pomýlili. Sústavne podhodnocovali republikánsku podporu. Napriek tomu, že o tomto probléme vedeli a neustále sľubovali ho napraviť, vždy nakoniec volebný výsledok republikánov prekvapil. Keď si teda prieskumy a fundamenty odporovali, mnoho ľudí sa rozhodlo veriť skôr fundamentom. A tie vychádzali pre demokratov naozaj zle.

Po prvé, je tu dejinné pravidlo, že strana prezidenta si v jeho prvých midtermoch vedie vždy zle. Potom je tu Bidenova nepopularita. Pozitívne ho hodnotí 41,1 percenta Američanov, negatívne 53,5 percenta. To tradične znamená zlé výsledky pre jeho stranu.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami