Prihlásiť sa

Míting v centre Košíc k novembru 1989 odmietol nenávisť a násilie

Pod názvom Verejnosť proti násiliu a nenávisti sa vo štvrtok večer v centre Košíc konal míting k 33. výročiu nežnej revolúcie. Zorganizovali ho občianska iniciatíva November 1989 a iniciatíva Za slušné Slovensko za účasti zhruba 150 ľudí.

míting pod názvom Verejnos proti násiliu a nenávisti v Košiciach Míting pod názvom Verejnosť proti násiliu a nenávisti v Košiciach 17. novembra 2022 pri príležitosti 33. výročia nežnej revolúcie. FOTO TASR - František Iván

Organizátori odmietli radikalizáciu niektorých spoločenských skupín, extrémizmus ústiaci v terorizmus, nenávisť voči niektorým náboženským a etnickým menšinám i LGBTI+ komunite. Podujatie, ktoré sa konalo na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, vyjadrilo aj podporu Ukrajine v boji proti ruskému agresorovi.

Podľa spoluorganizátora Petra Neuwirtha míting reagoval na súčasnú situáciu v súvislosti s odkazom novembra 1989. „Vieme, že v spoločnosti sa objavujú javy, ako extrémizmus, rasizmus a v poslednom čase aj terorizmus, ale takou podstatnou hrozbou je ruská agresia na Ukrajine, takže radi by sme týmto mítingom podporili Ukrajinu v jej boji aj za našu slobodu,“ povedal pre novinárov.

Na podujatí vystúpili protagonisti Nežnej revolúcie, matka zavraždenej snúbenice novinára Jána Kuciaka Zlatica Kušnírová, zástupkyňa LGBTI+ komunity či ukrajinská vojnová utečenka.

(tasr, red)