Bol som brutálny, priznáva Andrej Babiš. V prezidentskom boji sa považuje za outsidera

Daniel Kaiser
Andrej Babiš. Foto: Profimedia.sk

Bol som brutálny, priznáva Andrej Babiš. V prezidentskom boji sa považuje za outsidera

Andrej Babiš. Foto: Profimedia.sk

Český prezidentský kandidát a líder strany ANO Andrej Babiš je podľa doterajších prieskumov pre väčšinu českej spoločnosti ako prezident republiky neprijateľný. „Viem, že mám nálepku, že rozdeľujem spoločnosť, ale verte mi, že sa snažím o opak,“ tvrdí v rozhovore.


Opakovane ste hovorili, že ste skôr exekutívny typ ako ceremoniár. Čo vás to zrazu na prezidentskej funkcii zaujíma?

To je, samozrejme, dobrá otázka. My sme si mysleli, že táto vláda národnej katastrofy, ako jej hovorí aj jeden bývalý člen ODS, pri moci nezostane dlho a že budú predčasné voľby. Ale už to tak nevyzerá. Teraz to vyzerá tak, že sa pri vláde budú silou-mocou držať do roku 2025. Oni si možno uvedomujú, že potom už nikdy nebudú vládnuť. Hoci keď sa na nich človek pozerá, tak má podozrenie, že si možno vôbec neuvedomujú, ako im to, skrátka, nejde. Európske predsedníctvo je raz za trinásť rokov, je to obrovská šanca stáť na čele Európy a trochu ju aj riadiť, ale oni tú šancu nedokážu uchopiť. Keď som sa k prezidentskej kandidatúre vyjadroval zdržanlivo, tak to odrážalo naše vtedajšie analýzy, reflexie. Pred mesiacom som to ešte nebol ja, kto by tým kandidátom mal byť.

Daniel Kaiser
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]