Aspoň že krásna hra dáva zabudnúť na katarské utrpenie

Ondřej Šmigol
Príchod anglickej futbalovej reprezentácie do Kataru. Foto: TASR/AP

Aspoň že krásna hra dáva zabudnúť na katarské utrpenie

Príchod anglickej futbalovej reprezentácie do Kataru. Foto: TASR/AP

Svetová futbalová federácia FIFA je považovaná za jednu z najskorumpovanejších organizácií na svete. Do očí bijúcim dôkazom je svetový šampionát, ktorý sa práve začal v Katare. Málokto pochybuje, že ropný emirát si majstrovstvá sveta kúpil, pretože inak by nikomu súdnemu nemohlo napadnúť usporiadať turnaj práve tam.

Prideľovanie usporiadateľstva sa riadi dvoma protichodnými filozofiami. Prvá velí šampionát priklepnúť krajinám s nespochybniteľnou futbalovou kultúrou, pretože u nich je záruka, že vystroja naozaj nezabudnuteľný turnaj plný nadšenia. Druhá, naopak, tvrdí, že majstrovstvá sveta by mali organizovať krajiny, ktoré žiadnu veľkú futbalovú kultúru nemajú, aby sa tak rozšírila láska a uznanie pre „krásnu hru“. Príkladom turnajov podľa prvej filozofie je šampionát v Nemecku alebo Brazílii, podľa druhej schémy sa usporiadateľstvo pridelilo Japonsku a Kórei a tiež Južnej Afrike.

Katar nemá žiadnu futbalovú tradíciu. Jeho usporiadateľstvo sa tak zdôvodňuje prianím FIFA šíriť futbal v arabskom svete. To je jediné plus.

Potom sú už len mínusy. Pre neznesiteľnú horúčavu, ktorá by pre hráča mohla byť až smrtiaca, sa turnaj presunul z leta na prelom novembra a decembra, doprostred európskej futbalovej sezóny.

Výstavbu nových štadiónov zabezpečujú najmä migranti z Indie, Pakistanu, Nepálu, Bangladéša a Srí Lanky. Skôr než o námezdných zamestnancov išlo o otrokov, ktorí pracujú v otrasných podmienkach. Od roku 2010, keď Katar získal usporiadateľstvo turnaja, ich zahynulo azda až 6,5 tisíca.

Dúhový problém

Keď boli minulý rok majstrovstvá Európy, hlavnou témou bola údajná homofóbia v Maďarsku, Viktor Orbán bol pasovaný na hlavného homofóba kontinentu. Nemci nasvietili svoje štadióny dúhovou farbou, Angličania nastúpili s dúhovými kapitánskymi páskami. Všetko kvôli maďarskému zákonu obmedzujúcemu materiály zobrazujúce LGBT témy medzi nedospelou mládežou.

Katar však homosexuálov naozaj utláča. Za sodomiu hrozí päť rokov väzenia, za homosexualitu medzi moslimami teoreticky trest smrti (zatiaľ sa nikdy nevykonal). Kapitáni tímov Anglicka, Walesu, Nemecka, Belgicka, Holandska, Dánska či Švajčiarska tvrdili, že zopakujú svoj protest z vlaňajška a hrdo vybehnú na trávnik s páskou v dúhovej farbe a nápisom One Love. Po nátlaku katarskej vlády FIFA pohrozila, že všetci dostanú žltú kartu. S dúhovou páskou nakoniec nevybehne nikto.

Ondřej Šmigol
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]