Pápež si pripomenul Holodomor, genocídu Ukrajincov pred 90 rokmi

Pápež na generálnej audiencii. Foto: AP/TASR

Pápež si pripomenul okrúhle výročie Holodomoru, ktorý privodil smrť miliónom Ukrajincov. Modlil sa aj za tých, ktorí dnes zakúšajú mučeníctvo spôsobené agresiou.

„Modlime sa za pokoj vo svete a za koniec všetkým konfliktom a osobitne myslime na hrozné útrapy drahého a mučeníckeho ukrajinského ľudu. A myslime na mučenícku Ukrajinu v túto sobotu, keď si pripomíname strašnú genocídu Holodomoru – vyhladenia spôsobeného hladom v rokoch 1932 až 1933, umelo zapríčineného Stalinom. Modlime sa za obete tejto genocídy a za mnohých Ukrajincov, deti, ženy, starých ľudí, ktorí dnes zakúšajú mučeníctvo spôsobené agresiou.“

Takto sa prihovoril veriacim a pútnikom pápež František na generálnej audiencii na Námestí svätého Petra.

Pamätný deň na Holodomor (po slovensky hladomor) sa slávi koncom novembra. Tragédia sa odohrala pred 90 rokmi v Sovietskom zväze (ZSSR) na území dnešnej Ukrajiny a spôsobila niekoľko miliónov obetí. Jej strojcom bol vtedajší líder ZSSR Josif Stalin.

Ukrajinská komunita v Ríme si Holodomor pripomenie tento víkend vo svojej Bazilike svätej Sofie, ktorá zhromažďuje a rozposiela materiálnu pomoc do svojej domoviny.

Podľa niektorých vatikanistov dnes rímsky biskup prehovoril už stýkrát na tému vojny na Ukrajine od začiatku ruskej invázie koncom februára 2022.

Bazilika svätej Sofie v Ríme. Foto: Bohumil Petrík

Argentínsky pontifik Jorge Bergoglio na záver audiencie vyjadril nádej, že majstrovstvá sveta vo futbale v arabskom Katare budú príležitosťou na stretnutie, dialóg a pokoj medzi národmi.

Katolícky líder v katechéze varoval, že duchovnú útechu nemožno naprogramovať podľa vôle, lebo je to dar Ducha Svätého. Keď sme utešení, máme chuť robiť dobro. V tomto súvise pripomenul, že zakladateľ jezuitskej rehole svätý Ignác zakúsil pokoj, keď čítal životopisy svätcov, a naplnil aj svätú židovskú filozofku Edith Steinovú po jej obrátení, pripomenul František.

Bohumil Petrík
Ďalšie články