Prihlásiť sa

Škody v Kyjeve spôsobili zahraničná a ukrajinská protivzdušná obrana, tvrdí ruský rezort obrany

Rusko vo štvrtok poprelo, že útokmi zámerne cielilo na ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Zo spôsobenia škôd na kritickej energetickej infraštruktúre v ukrajinskej metropole obvinilo "zahraničné a ukrajinské" rakety protivzdušnej obrany, informuje správa agentúry AFP.

Pohľad na štvrť Podil počas výpadku prúdu po ruskom raketovom útoku v Kyjeve na Ukrajine v stredu 23. novembra 2022. Foto: TASR/AP Pohľad na štvrť Podil počas výpadku prúdu po ruskom raketovom útoku v Kyjeve na Ukrajine v stredu 23. novembra 2022. Foto: TASR/AP

„Na ciele v Kyjeve nebol podniknutý ani jediný útok,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Všetky škody sú podľa ministerstva „výsledkom dopadu rakiet zo zahraničných a ukrajinských systémov protivzdušnej obrany, umiestnených v obytných oblastiach ukrajinského hlavného mesta“.

Ruský rezort obrany však priznal „masívne útoky… na vojenské velenie Ukrajiny a s ním spojené energetické zariadenia“.

Stredajšie útoky na Kyjev si vyžiadali tri obete na životoch vrátane 17-ročného dievčaťa, pripomína AFP. Veľká časť Ukrajiny strávila noc zo stredy na štvrtok bez elektriny a vody pri vonkajších teplotách pod bodom mrazu.

„Vedenie Ukrajiny má všetky príležitosti na to, aby situáciu vrátilo do normálu… ak splní požiadavky ruskej strany,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že nastávajúce zimné obdobie bude v dôsledku škôd na celoštátnej energetickej infraštruktúre ohrozovať životy miliónov ľudí na Ukrajine.

(tasr)