Premiér víta ústupok lekárskych odborárov, vláda ponúkne zdravotníkom aj náborový príspevok

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) poskytuje vyhlásenie k incidentu v Poľsku pred 118. zasadnutím vlády SR v Bratislave v stredu 16. novembra 2022. Foto: TASR/Martin Baumann

Vláda príde popri ponuke na stabilizačný príspevok zdravotníkom v nemocniciach s návrhom atraktívnych podmienok aj na náborový príspevok. Oznámil to premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Víta prísľub predstaviteľov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) o vzdaní sa požiadaviek k pracovným zmluvám lekárov.

Premiér ozrejmil, že cieľom náborového príspevku má byť riešenie dlhodobého nedostatku zdravotníkov. Poukázal tiež, že štvrtková výzva Slovenskej lekárskej komory (SLK), ktorá nabáda LOZ na prijatie prvotnej ponuky vlády k platom lekárov, svedčí o tom, že bola dostatočne atraktívna.

SLK žiada vládu aj odborárov, aby akceptovali posledný návrh vlády SR na zvýšenie koeficientov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a bola uzavretá dohoda.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) po štvrtkových rokovaniach oznámil, že ministerstvo sa dohodlo s lekárskymi odborármi na siedmich bodoch memoranda. Nevyriešenými stále zostávajú platy, ktoré nie sú v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.

(tasr)

Ďalšie články