Elégia za nemeckým futbalom. Na neurotické Nemecko nie je nikto veľmi zvedavý

Nemeckí futbalisti si zakrývajú ústa na tímovej fotografii pred zápasom základnej skupiny. Foto: TASR/AP

Nemci, teda ten tím, ktorý reprezentoval Nemecko, zase vypadli na futbalových majstrovstvách sveta zo skupiny, čo zarmútilo okrem Nemecka – a aj to je otázka – málokoho. Ani mňa nie, hoci ja to celé prežívam už veľmi chladne.

S Nemcami, aj s tými futbalovými, sú stále nejaké problémy, majú taký nepríjemný sklon niekoho stále poučovať, ukazovať, ako sa veci majú robiť, pričom ani oni sami z tých svojich receptov tiež nie sú nadšení, ale boja sa to priznať. Aj to ich gesto s rukou na ústach pôsobilo dosť trápne a kŕčovito, akoby sa do niečoho nútili bez toho, aby vlastne vedeli, do čoho. Sú z toho potom neurotickí, ako je neurotické celé Nemecko, a na neurotické Nemecko nie je nikto veľmi zvedavý, z neurotického Nemecka ide trochu strach.

Jiří Peňás

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]