Desiatky tisíc Rusov a Ukrajincov žijú spolu na Tureckej riviére. Reportáž, ako to tam vyzerá a čoho sa boja Turci

Nábrežie v letovisku Antalya, Turecko, 20. december 2022. Foto: Sergey Ponomarev/New York Times

Exkluzívna reportáž New York Times sa venuje fenoménu usadenia sa desaťtisícov Rusov a Ukrajincov v Antalyi na južnom pobreží Turecka v nádeji, že sa vyhnú následkom ruskej vojny na Ukrajine a začnú nový život. Autori si všímajú dopady tohto javu na miestny život, najmä na lokálny trh s nehnuteľnosťami a popisujú aj vzájomné spolužitie Rusov a Ukrajincov v ich novej tureckej domovine.

Zmrzlinár rozoberal, ako veľmi vojna na Ukrajine zmenila jeho okolie. Do Antalye, letoviska v južnom Turecku, sa presťahovalo toľko Rusov, že miestne rodiny sa začali vysťahovávať z ich domovov, lebo ich vytlačili z trhu. Ruské pracovné priestory, kadernícke salóny a iné podniky používali na propagáciu svojich služieb nápisy v ruštine.

A v parku, kde pracoval zmrzlinár, mali Rusi jasnú prevahu nad Turkami – rozhojdávali svoje deti na hojdačkách na detskom ihrisku, z lavičiek v parku viedli videokonferencie so vzdialenými miestami a, našťastie, kupovali veľa zmrzliny.

"Akoby sme sa jedného rána zobudili a už sme nepočuli žiadne turecké slová. Všade je to ruština," povedal 23-ročný predavač Kaan Devran Ozturk. "Turci sa cítia ako cudzinci vo vlastnej krajine."

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila, že z oboch krajín uteká obrovské množstvo ľudí a desaťtisíce z nich skončili v tomto historickom meste na Tureckej riviére, kde sa usádzajú, kým doma zúri konflikt.

Tržnica v Antalyi. Foto: Sergey Ponomarev/New York Times
Ben Hubbard

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]