Ruské raketové útoky neustávajú. Bežní Ukrajinci trpia tmou a chladom

Záchranári prehľadávajú trosky po ruskom útoku na Kyjev vo štvrtok 29. decembra 2022. Foto: Laura Boushnak/New York Times

Exkluzívna reportáž New York Times si všíma devastačné účinky rakiet s plochou dráhou letu a výbušných dronov z Iránu, ktoré za sebou zanechali na Ukrajine spúšť a opäť vyradili z prevádzky jej energetickú infraštruktúru. Útoky sú pokračovaním trojmesačných raketových úderov, ktorými sa Rusko usiluje uvrhnúť krajinu do chladu a tmy, a tak ju demoralizovať. Autor poukazuje na to, že situácia je pre civilné obyvateľstvo veľmi náročná, keďže Ukrajina momentálne čelí mrazivým zimným teplotám.

Roj bezpilotných lietadiel a salva riadených striel vo štvrtok otriasli mestami na Ukrajine. Išlo o najväčší útok za posledné týždne a posledný z vlny čoraz sofistikovanejších vzdušných súbojov, v ktorých sa proti sebe postavila vyvíjajúca sa ruská taktika a rastúci arzenál ukrajinských zbraní protivzdušnej obrany.

Andrew E. Kramer

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]