O niekoľko dekád nastane vo svete unikátna situácia, ktorá tu nebola od stredoveku

Na Slovensku sa už udomácnila myšlienka, že starneme rovnako ako zvyšok Európy. Priemerný vek obyvateľa Európskej únie stúpne do roku 2050 na 48 rokov a každý dvadsiaty obyvateľ bude starší ako 80 rokov. No starnutie sa týka takmer celého sveta. Vo viacerých európskych štátoch, ako Rusko, Ukrajina či Nemecko počet obyvateľov klesá, rovnako aj v Japonsku.

Ilustračné foto: Pexels.com Ilustračné foto: Pexels.com

Vysoké prírastky obyvateľstva dosahujú takmer výhradne už len africké štáty. India rastie tempom 1,09 percenta ročne a Čína len 0,29 percenta. India dokonca v novembri 2021 ohlásila, že fertilita (počet detí na ženu) v krajine dosiahla hodnotu 2, čo do budúcna takisto znamená pokles obyvateľstva.

Samotná Čína sa počas pandémie v roku 2021 dostala na hranicu nulových prírastkov a s veľkou pravdepodobnosťou zažije v najbližších dekádach razantný úbytok obyvateľstva vzhľadom na dlhoročnú politiku jedného dieťaťa. Triezve odhady hovoria, že stratí polovicu obyvateľstva do roku 2100 a odvážnejšie tvrdia, že sa tak stane už do roku 2065. Známy kritik politiky jedného dieťaťa a autor viacerých kníh o čínskej demografii I Fu-sien tvrdí, že Čína mala v roku 2022 minimálne o 130 miliónov obyvateľov menej, než tvrdí a že jej klesá obyvateľstvo už od roku 2018.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.