Na Slovensku sa už udomácnila myšlienka, že starneme rovnako ako zvyšok Európy. Priemerný vek obyvateľa Európskej únie stúpne do roku 2050 na 48 rokov a každý dvadsiaty obyvateľ bude starší ako 80 rokov. No starnutie sa týka takmer celého sveta. Vo viacerých európskych štátoch, ako Rusko, Ukrajina či Nemecko počet obyvateľov klesá, rovnako aj v Japonsku.
Vysoké prírastky obyvateľstva dosahujú takmer výhradne už len africké štáty. India rastie tempom 1,09 percenta ročne a Čína len 0,29 percenta. India dokonca v novembri 2021 ohlásila, že fertilita (počet detí na ženu) v krajine dosiahla hodnotu 2, čo do budúcna takisto znamená pokles obyvateľstva.
Samotná Čína sa počas pandémie v roku 2021 dostala na hranicu nulových prírastkov a s veľkou pravdepodobnosťou zažije v najbližších dekádach razantný úbytok obyvateľstva vzhľadom na dlhoročnú politiku jedného dieťaťa. Triezve odhady hovoria, že stratí polovicu obyvateľstva do roku 2100 a odvážnejšie tvrdia, že sa tak stane už do roku 2065. Známy kritik politiky jedného dieťaťa a autor viacerých kníh o čínskej demografii I Fu-sien tvrdí, že Čína mala v roku 2022 minimálne o 130 miliónov obyvateľov menej, než tvrdí a že jej klesá obyvateľstvo už od roku 2018.