Ovocie Hitlerových plánov alebo potrebná obroda cirkvi?

Keď sa 1. mája 1939 v susednom Rakúsku zaviedol takzvaný cirkevný príspevok, očakával sa masívny odlev veriacich. Nestalo sa. Naopak, mnohí ho vtedy demonštratívne akceptovali ako jeden z prejavov nesúhlasu s nacistickým režimom. Štatistiky za posledné roky vyvolávajú prvý dojem, že to, čo nevyšlo vtedy, sa podarí dnes.

Nedávno zverejnené čísla katolíckej cirkvi v Rakúsku nevyzerajú optimisticky, keďže za uplynulý rok zaznamenala takmer dvojpercentný úbytok veriacich, čo v absolútnych číslach znamená približne stotisíc veriacich. Porovnanie s predošlými rokmi ukazuje stúpajúcu tendenciu; v roku 2021 opustilo tamojšiu cirkev vyše 72-tisíc, kým rok predtým takmer 59-tisíc jej členov.

Rastislav Čižik

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]