Televízne tipy: v Slovenskom panteóne sa objaví Andrej Hlinka

Slovenský panteón. Foto: ČSFD

Na víkend si televízie pripravili viacero filmov. Ak nechcete, aby vám niektorý z nášho výberu ušiel, nahliadnite.

SOBOTA

Dnes večer na Dvojke pôjde československý film z roku 1960. Film je pomenovaný podľa malého chlapca Práče. Je to príbeh Františka Bureša, ktorého vyslobodili vojaci z koncentračného tábora. Odtiaľ sa dostal až k jednotkám bojujúcim o Dukliansky priesmyk. Od nich má aj svoju prezývku Práče. Zatiaľ je pridelený len do práčovne, kde sa chlapcovi nepáči a chce sa dostať do bojových akcií. Vojaci ho neskôr začnú učiť narábať so zbraňou a chcú ho použiť ako spojku k delostrelcom. Film sa začne o 20:35.

Film Práče. Foto: ČSFD

Film podľa skutočnej udalosti si pripravila JOJ Plus. Ide o príbeh krasokorčuliarky Tonyi Hardingovej, ktorá bola úplne iná ako všetky ostatné. Väčšina jej kolegýň a súperiek bola disciplinované a pokojné. Tonya bola presný opak. Napriek tomu sa jej podarilo patriť medzi tie najúspešnejšie krasokorčuliarky. Ako prvej sa jej podarilo skočiť trojitý Axel. Bola na samom vrchole, všetko sa zmenilo útokom na jej súperku Nancy Kerriganovú. Film Ja, Tonya je pripravený na 20:30 na JOJ Plus.

Rok 2020 bol síce poznačený pandémiou, ale napriek tomu sa podarilo odpremiérovať pár dobrých českých filmov. Na dnes je pripravený priamy prenos z udeľovania cien českej filmovej kritiky. Ceny sú za rôzne kategórie, za Najlepší film, Najlepší dokument, réžiu, scenár a mnoho ďalších. Novinkou tohto roku je nová kategória, a to cena za Najlepší krátky film. V kategórii Mimo kino je nominovaná miniséria od Petra Bebjaka Herec. Odovzdávanie cien sa začne o 20:15.

NEDEĽA

V nedeľu je na Jednotke pripravená ďalšia časť úspešnej dokudrámy Slovenský panteón. Táto časť sa bude venovať ďalšej významnej osobnosti zo slovenských dejín Andrejovi Hlinkovi. Bol slovenským rímskokatolíckym kňazom, politikom a vedúcou osobnosťou slovenského národného hnutia. Hlinku si v panteóne zahrali až traja herci – Matej Erby, Štefan Bučko a najstaršieho Hlinku si zahral Róbert Hatala. Dokudráma začne o 20.30.

Po dokudráme Slovenský panteón bude nasledovať dvojdielny film Živý bič od režiséra Martina Ťapáka. Film vznikol na motív románu od Mila Urbana. Dej sa odohráva v dedine Ráztoky. Eva Hlavajová je manželka Adama Hlavaja, ktorého odviedli na vojnu. Ona ho chcela zachrániť, a preto sa rozhodne urobiť všetko preto, aby sa vrátil. Nakoniec spácha samovraždu. Adam to bude mať po príchode z vojny ešte ťažké. Román poukazuje na to, že náročné to mali aj ľudia doma, ktorí čakali na svojich mužov a otcov. Prvá časť sa začne 21:20 a druhá o 22:30.

Ďalšie články od Mária Koterbová
Ďalšie články