Žilinka sa zaujíma o Chovancov prípad. Belgickú prokuratúru žiada o zaslanie rozhodnutia

Maroš Žilinka. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka požiadal o zaslanie konečného rozhodnutia vo veci Jozefa Chovanca. Žilinka o tom informuje v statuse na sociálnej sieti.

„V súvislosti s vyšetrovaním úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca na území Belgického kráľovstva na letisku Charleroi dňa 23. februára 2018 som listom z 23. januára 2023 požiadal generálnu prokurátorku pri Odvolacom súde v Mons o oznámenie akýchkoľvek nových skutočností týkajúcich sa aktuálneho stavu konania v tejto veci,“ napísal Maroš Žilinka.

Belgická prokuratúra nebude nikoho stíhať za smrť Slováka Jozefa Chovanca. Ako informoval začiatkom minulého týždňa denník Het Laatste Nieuws, k jeho smrti došlo podľa záverov vyšetrovania bez cudzieho zavinenia.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Existujú však zábery z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

(tasr)

Ďalšie články