Spojeným štátom hrozí platobná neschopnosť

Washingtonský Capitol. Foto: Pexels.com

Spojené štáty sú opäť v závažnom politickom zovretí ohľadom maximálnej možnej úrovne federálneho dlhu. Republikáni, ktorí od začiatku tohtoročného januára ovládajú Snemovňu reprezentantov amerického Kongresu, sa so zástupcami Demokratickej strany zhodujú na tom, že určená maximálna úroveň dlhu – takzvaný dlhový strop – sa musí zvýšiť. Jednoducho preto, že rozdiel medzi vládnymi výdavkami a príjmami je priepastný.

Zvýšenie tohto dlhového stropu však republikáni podmieňujú rozpočtovými škrtmi, potenciálne vrátane tých v oblasti sociálneho zabezpečenia a financovania verejnej zdravotnej starostlivosti. Hovoria totiž, že prílišné rozpočtové výdavky súčasnej administratívy pôsobia silne inflačne. Bidenova administratíva však trvá na tom, že zvýšenie dlhového stropu nemieni čímkoľvek podmieňovať.

Lukáš Kovanda

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]