MAAE nenašla v jadrových zariadeniach na Ukrajine nijaké vojenské vybavenie

Na snímke generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi (vpravo) navštevuje jadrovú elektráreň v Černobyle neďaleko Černobyľu na Ukrajine v stredu 18. januára 2023. Foto: TASR/AP

V ukrajinských jadrových elektrárňach, ktoré prezrela Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), nie je skladované nijaké vojenské vybavenie. Oznámil to v utorok šéf tohto dozorného orgánu OSN Rafael Grossi, informuje správa televízie CNN.

Ruská Služba vonkajšej rozviedky (SVR) v pondelok obvinila Ukrajinu, že skladuje západné zbrane v areáloch atómových elektrární.

Grossi počas príhovoru v Európskom parlamente uviedol, že svojim zamestnancom nariadil vykonať v spolupráci s ukrajinskou stranou previerku a zistiť, či sa v ukrajinských jadrových zariadeniach nachádzajú nejaká zbrane.

„Samozrejme výsledok inšpekcií bol negatívny… Je to už druhýkrát, čo MAAE dokázala v pokoji a technickým spôsobom vyvrátiť obvinenia z protizákonných a veľmi nebezpečných vecí, ktoré sa údajne odohrávali v týchto zariadeniach,“ povedal Grossi.

Podľa ruskej rozviedky vraj Ukrajina v jadrových elektrárňach skladovala tie „najvzácnejšie a najdrahšie rakety“ určené pre raketové systémy HIMARS či zahraničné systémy protivzdušnej obrany a delostreleckú muníciu.

Vzhľadom na situáciu na bojisku na Ukrajine a možné zvýšenie vojenských aktivít v nadchádzajúcich mesiacoch narastajú podľa Grossiho obavy z dopadu, ktorý to bude mať na ukrajinské jadrové zariadenia. Situácia v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny je totiž v posledných dňoch „celkom napätá“, povedal Grossi poslancom EP.

(tasr)

Ďalšie články