Súčasťou otváracieho ceremoniálu uplynulých Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní bolo aj vystúpenie takmer 60-ročnej fínskej transgenderovej osoby. Podľa kompetentných malo vzbudiť rešpekt k rozmanitosti, no namiesto toho potrápilo bránice divákov a vyvolalo pocit hanby.
Otváracie ceremoniály medzinárodných športových podujatí by mali mať svoju vážnosť a prezentovať hostiteľskú krajinu v čo najlepšom svetle. No nie vždy sa to podarí. Kameňom úrazu môžu napríklad byť aj prehnané snahy o politickú korektnosť.
Svoje by o tom vedeli hovoriť pozorovatelia Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní, ktoré sa tento rok v termíne od 25. do 29. januára uskutočňovali v druhom najľudnatejšom fínskom meste Espoo zhruba s 250-tisíc obyvateľmi.
Na ich úvodnom ceremoniáli totiž vlajku Fínska pozdvihla 59-ročná transgenderová farmárka Minna-Maaria Antikainenová, ktorej schopnosti na ľade – mierne povedané – zaostávali za očakávaniami.
Biologický muž, predtým známy ako Markku-Pekka Antikainen, sa totiž počas svojho vystúpenia pohyboval veľmi nemotorne a ani laickému pozorovateľovi neušlo, ako neprirodzene sa snaží udržať balans. To napokon nevyšlo a zrútil sa na zem, z ktorej ho musela po niekoľkých sekundách dvíhať iná korčuliarka.
Záznam z tragikomického vystúpenia sa okamžite rozšíril po sociálnych sieťach. „Toto je urážka absolútne všetkých žien na svete“ alebo „myslel som si, že je to paródia na gymnastiku z roku 1988″, zneli len niektoré z reakcií používateľov.
Taitoluistelun EM-avajaiset, mitä ihmettä 😳
Piti varmistaa Areenasta, kyllä se aito video on.#Espoo2023 pic.twitter.com/lhlFNnhXGr
— Make Kulmahuoneesta (@kulmahuoneesta) January 26, 2023
Rozmanitosť nadovšetko
Výkonná riaditeľka Fínskej krasokorčuliarskej asociácie a generálna tajomníčka šampionátu Outi Wuorenheimová uviedla, že zaradenie športovkyne bolo motivované snahou o rozmanitosť.
„Krasokorčuľovanie je veľmi konzervatívny šport s rôznymi prísnymi pravidlami. Na medzinárodných súťažiach nie sú povolené korčuliarske páry rovnakého pohlavia a neexistuje kategória pre nebinárnych korčuliarov. Dúfam, že každá krajina začne pracovať na rovnosti a rozmanitosti v tejto oblasti,“ skonštatovala Wuorenheimová.
Skutočnosť, že otvárací ceremoniál mal vyzdvihovať rozmanitosť a rovnosť, potvrdzujú aj ďalšie časti tlačovej správy, pričom sa v nej píše, že jeho viditeľnou súčasťou mala byť aj téma Just by You (Buď sám sebou).
„Najmä v neistých a ťažkých časoch, ako sú tieto, je zmysluplné vytvoriť príjemnú a pozitívnu skúsenosť pre všetkých,“ hovorí v tlačovej správe choreografka a trénerka Beata Leppilampiová.
Kritiku vraj prijať vie
„Vždy som pripravená prijať faktickú kritiku, napríklad o mojich korčuliarskych schopnostiach, ale keď je spochybnená moja identita, pripadá mi to takmer ako svätokrádež,“ povedala Antikainenová, ktorej detským snom vraj bolo stať sa ľadovou princeznou, v rozhovore v roku 2020.
Minna-Maaria Antikainenová, pracujúca ako farmárka, sa k novému koníčku dostala v roku 2014 a vraví, že tréningom trávi tisícky hodín. V posledných rokoch vystupovala aj v kostýme bojovníčky Xeny, vtáka Fénixa či egyptskej princeznej Nefertiti, čomu prispôsobuje aj svoju choreografiu.