NDS: V utorok o polnoci sa končí platnosť ročnej diaľničnej známky

Dopravná značka označujúca cestu, ktorá je súčasťou diaľničnej siete. Ilustračná fotka. Zdroj: Jaroslav Novák/TASR

O polnoci z utorka na stredu (1. 2.) sa končí platnosť ročnej elektronickej diaľničnej známky. V utorok o tom informovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková priblížila, že existencia ročnej diaľničnej známky na trhu sa bude končiť, keďže nie je matematicky a ekonomicky výhodné si ju kúpiť. Preto NDS zvažuje, že ročnú diaľničnú známku stiahne z predaja v marci alebo apríli tohto roka.

Cena ročnej diaľničnej známky ostala po dobu ostatných dvanásť rokov na tej istej úrovni, zvýšila sa až teraz koncom januára, keď si motoristi museli priplatiť desať eur a jej koncová cena je 60 eur. Na porovnanie, v Maďarsku motoristi zaplatia za ročnú diaľničnú známku 124 eur, v Česku 62 eur, Rakúsku 96 eur, uviedla Žgravčáková.

NDS predala v roku 2022 celkovo 4,7 milióna všetkých diaľničných známok s tým, že 20 % z toho tvoril predaj ročnej diaľničnej známky.

Cenotvorba diaľničných známok je na rozhodnutí vládneho kabinetu s tým, že s návrhom úpravy cien prichádza Ministerstvo dopravy SR.

(tasr)

Ďalšie články