Našiel sa Budajov podpis k spolupráci s ŠtB

Podľa archívneho dokumentu sa Ján Budaj zaviazal komunistickej tajnej polícii donášať na svojich kamarátov. Minister to popiera.

Ján Budaj. Foto: Martin Baumann/AP Ján Budaj. Foto: Martin Baumann/AP

Pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS našiel český historik dokument, v ktorom niekdajší líder Nežnej revolúcie Ján Budaj a súčasný dočasne poverený minister životného prostredia podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB. Prvý o tom informoval portál sme.sk.

„Podpísaný Ján Budaj vyhlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického zachovám prísnu mlčanlivosť,“ cituje Sme z ručne písanej správy s Budajovým podpisom z 23. júna 1979.

Vrcholový politik sa svojho času zaviazal, že bude aj donášať. „Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne,“ pokračuje dobová správa.

Minister to popiera

Celý Budajov spis sa stratil v 90. rokoch po páde bývalého režimu. Ako agent ŠtB sa vyskytol v zoznamoch spolupracovníkov komunistickej tajnej polície ako dôverník pod krycím menom „Domovník“.  V roku 1990 preto odstúpil z volebnej kandidátky Verejnosti proti násiliu.

Historik Prokop Tomek našiel Budajov podpis v archíve v Olomouci. Posledný diel dokumentárnej série ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ, kde Budaja s dokumentom konfrontujú, bude vysielať RTVS na Jednotke v stredu o 22.10 h.

Budaj v seriáli vedomé donášanie na svojich kamarátov nepriznal. Vraj si pamätá len podpis o zachovaní mlčanlivosti. V rozhovore pre Sme v roku 2008 tvrdil, že napriek podpisom tajným „klamal pri každej príležitosti“.

Budaj spoluprácu viackrát poprel

Budaj sa stal lídrom Nežnej revolúcie, keďže v mladosti kritizoval komunistický režim. Po ukončení strednej školy sa pokúsil so spolužiakom ujsť za hranice Československa, ale nepodarilo sa mu to. Podľa Ústavu pamäti národa sa preto stal „nepriateľskou osobou s poškvrneným kádrovým profilom“. Viackrát ho uväznili, často vypočúvali, a aj po prepustení mal zákaz opustiť republiku.

Budaj preto akúkoľvek spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou vylučuje. „Pred rokom 1989 som bol jeden z najčastejšie vypočúvaných a zatýkaných ľudí na Slovensku,“ skonštatoval v roku 2005 pre Hospodárske noviny. Žiadal ÚPN, aby mu sprístupnili záznamy o jeho osobe, ale bezvýsledne. „Zatiaľ mi nevedia povedať ani len to, či nejaký taký zväzok existuje,“ tvrdil vtedy Budaj.

V roku 2008 na tlačovej konferencii pomenoval rôzne neduhy ŠtB. „Bola beštiálna. Vyskytli sa tam ľudia, ktorí boli schopní vraždiť a zrejme aj vraždili. Preto je potrebné, aby ÚPN sprístupnil pravú tvár ŠtB, aby prestal ŠtB vykresľovať ako korektnú, vždy dokonalú a predpisy plniacu inštitúciu,“ vyhlásil Budaj.

Budaj tvrdil, že tajní spolupracovníci často ani nevedeli, že ich ŠtB zapísala do zoznamu a nesúhlasili s tým. „To je kľúčová vec, ktorú Ústav pamäti národa vytrvalo odmieta. Tvrdí, že nič také sa nedialo,“ vyhlásil vtedy Budaj.

https://standard.sk/314049/fico-apeluje-na-prezidentku-ziada-odchod-budaja-z-cela-enirorezortu/

(tasr, est)


Oslavy sviatkov v Izraeli a na Západnom brehu sú poznačené vojnou, obmedzeniami a napätím medzi náboženskými komunitami.
Prejsť na článok
Pápež v decembri vymenuje 21 nových kardinálov
Pápež v decembri vymenuje 21 nových kardinálov. Pápež František v nedeľu oznámil vymenovanie 21 nových kardinálov katolíckej cirkvi. Zhromaždenie známe ako konzistórium sa uskutoční 8. decembra, uviedol počas týždennej poludňajšej modlitby na Námestí svätého Petra. Vymenovanie kardinálov je zvyčajne každoročnou udalosťou, ktorá…
Prejsť na článok