Izrael zneškodnil raketu vystrelenú z pásma Gazy, Blinken odcestoval pred incidentom

Izraelské delostrelectvo páli na ciele v pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Izrael v stredu zneškodnil raketu vypálenú z pásma Gazy. Ide o najnovší incident vo vlne násilia po skončení návštevy amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena v tomto regióne. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

K odpáleniu rakety sa zatiaľ neprihlásila žiadna palestínska ozbrojená skupina. Ozbrojený Palestínčan v piatok 27. januára na židovský sviatok šabat zastrelil sedem ľudí pred synagógou vo východnom Jeruzaleme anektovanom Izraelom.

Išlo o najkrvavejší útok proti izraelským civilistom za posledných vyše desať rokov a v pásme Gazy aj na okupovanom Západnom brehu Jordánu ho oslavovalo mnoho Palestínčanov.

Izraelské sily zabili minulý týždeň vo štvrtok desať ľudí pri zásahu v husto zaľudnenom utečeneckom tábore Džanín na severe Predjordánska. Izrael oznámil, že terčom operácie armády boli militanti z palestínskej organizácie Islamský džihád.

Palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, a Islamský džihád vypálili po štvrtkovom zásahu v Džaníne na Izrael rakety. Izrael podnikol odvetné letecké útoky. Hamas aj Islamský džihád chcú reagovať ďalšími akciami.

Izraelská armáda uviedla, že v stredu „bola z pásma Gazy vystrelená jedna raketa“ a izraelská protivzdušná obrana ju „zachytila“. Armáda dodala, že sirény sa rozozneli v meste Sderot a v ďalších oblastiach blízko Gazy.

Blinken odcestoval z regiónu v utorok večer po stretnutiach s izraelskými a palestínskymi lídrami. Obe strany konfliktu vyzval na „podniknutie krokov“, ktoré obnovia pokoj. USA nemajú žiaden kontakt s hnutím Hamas, ktoré pokladajú za teroristickú organizáciu.

(tasr, min)

Ďalšie články