„Migráciu treba zastaviť na hraniciach EÚ.“ Maďarská prezidentka rokovala s Meloniovou

Talianska premiérka Giorgia Meloniová (vpravo) víta maďarskú prezidentku Katalin Novákovú 1. februára 2023 v Ríme. Foto: TASR/AP

Ilegálne prisťahovalectvo, podpora tradičných rodinných hodnôt, rozdeľovanie eurofondov a západný Balkán boli témami stredajšieho stretnutia maďarskej prezidentky Katalin Novákovej s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou v Ríme.

S odvolaním sa na agentúrz MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti. Meloniová avizovala, že na summite Európskej únie v Štokholme mieni iniciovať podrobnú diskusiu o ilegálnej migrácii. „Migráciu do EÚ je potrebné zastaviť na hraniciach,“ zdôraznila.

„Ilegálne prisťahovalectvo je pre Európu hrozbou, ktorú treba zastaviť. Demografické problémy a problémy trhu práce v našom regióne by sa nemali riešiť podporou prisťahovalectva,“ prezentovala postoj svojej krajiny maďarská prezidentka.

Obe političky sa zhodli na nevyhnutnosti silnej politiky podpory rodiny a na čo najskoršom rozšírení EÚ o šesť krajín západného Balkánu, ktoré by malo byť záujmom nielen týchto krajín, ale aj EÚ.

K eurofondom predsedníčka talianskej vlády povedala, že iniciuje ich flexibilnejšie využívanie, aby spĺňali výzvy terajšej doby. Podľa Novákovej tieto finančné zdroje patria členským štátom a mali by sa uplatňovať také pravidlá ich použitia, ktoré poslúžia záujmom členských krajín i EÚ.

Maďarská hlava štátu sa v pondelok stretla s prezidentom Talianska Sergiom Mattarellom. Hovorili o rusko-ukrajinskej vojne a energetickej kríze. „Zhodli sme sa na tom, že rozpútaním vojny Putin prekročil Rubikon. Naším spoločným cieľom je čo najskôr zastaviť vojnu a dosiahnuť konečne mier,“ napísala na Facebooku Nováková.

(tasr, min)

Ďalšie články